Connect with us

Entertainment

Ücretsiz En İyi  Para Kazandıran Metaverse Oyunları

Published

on

metaverse-virtual-reality-augmented-reality-cover

Metaverse kelimesi son yıllarda oldukça çok adından söz ettiriyor. Peki  Metaverse nedir? İnsanların çevrimiçi olarak gerçeğe yakın kişisel oyun , eğlence veya iş deneyimleri yaşamasına olanak sağlamak için sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve diğer gelişmiş internet ve yazılım teknolojileri kullanan, gelişmekte olan 3-D özellikleri bulunan dijital alandır. Bu yazımızda metaverse üzerinden nasıl para kazanırsınız konusunu işleyeceğiz. Metaverse nedire cevap bulacağız. Ücretsiz en iyi para kazandıran metaverse oyunları listesi sizlerle!

Metaverse Nedir? Metaverse Oyunları Ne demek

Metaverse teknolojisi, bireylerin sanal olarak iletişim kurmasını sağlamak için sosyal medya, çevrimiçi oyun, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve kripto para birimlerini birleştirir.

Video oyunları dünyasının en sevilen unsuru 3D sanal oyunlar olarak biliyoruz. Bu da insanların Metaverse dünyasında oldukça yoğun takip etmesine ve ilgilenmesine yol açıyor. Metaverse’te oyun oynamak, günlük yaşamımızla son derece eğlenceli olabiliyor. Aynı şekilde Metaverse  oyunları oynarken para kazanabilirsiniz. Oyunları seviyorsanız şuradan mutlaka oynamanız gereken oyunlar listesine bakın!

Oyuncular artık geleneksel oyunlara olan ilgisini kaybediyor. Oyuncular, oyunu dijital olarak konferanslar, performanslar veya etkinlikler düzenlemek gibi diğer bazı uğraşlarla birleştiriyor. Metaverse oyun dünyasında metaverse konserleri , pvp  arenalar ve pve gibi oyun mücadeleleri bulunuyor.

Advertisement

Bu tür özellikler, milyonlarca kullanıcının aynı anda etkileşime girebildiği Roblox veya Fortnite gibi video oyunları tarafından sunulmakta. Oyuncular arkadaşlarıyla sohbet edebilir, konuşabilir ve birlikte bir şeyler yapabilir. Ücretsiz metaverse oyunları aynı zamanda oyunculara para kazandırıyor.

metaverse-games-play-to-earn-list

En İyi  Para Kazandıran Metaverse Oyunları (2023)

Oyun oynayarak para kazanabileceğiniz metaverse oyunları listesi ;

Axie Infinity

Axie-Infinity-en-iyi-ücretsiz-para-kazandıran-metaverse-oyunları

Ücretsiz metaverse oyunları listemizde , Vietnamlı start-up Sky Mavis, 2018’de Axie Infinity‘yi piyasaya sürdü. Pokemon’dan ilham alan bu oyun, Axies adlı oyuncuların üretebileceği, yetiştirebileceği, toplayabileceği ve takas edebileceği fantastik yaratıklar içeriyor. Her yaratığın özelleştirebileceğiniz 500’den fazla vücut parçası vardır. Axies’in yavruları, gen kombinasyonlarına bağlı olarak yeni güçler ve özellikler kazanır.

Axies, ödüller kazanabilmek için hazine avlayabilirsiniz. Ve diğer Axie’lere karşı savaşabilirsiniz. Axies’inizin yaşaması için arazi ve evler satın alabilir, bunları platformdaki kaynaklara göre oluşturabilirsiniz. Bu oyunu rahatlıkla oynayabileceğiniz bir laptopa şuradan ulaşabilirsin!

Advertisement

Bu oyundaki sanal evcil hayvanlar ve diğer öğeler, takas edilemez belirteçler (NFT) veya blockchain teknolojisi tarafından yönetilen dijital mülkiyet sertifikaları biçiminde değere sahiptir. Oyuncular ayrıca token kazanabilmeleri için Axies’lerinden üçünü ödünç verebilecekleri bilginler veya kişiler bulabilirler.

Oyunun ana para birimi Axie Infinity Shards veya AXS olarak adlandırılır. Bu arada oyuncular, rakiplerini yenmek ve oyun içi görevleri tamamlamak için Smoot Love Potion veya SLP tokens kazanır. Axies üretimi için AXS ve SLP NFT’leri gereklidir. Şuradan ulaşabilirsiniz!

Decentraland

decentraland-metaverse-avatar-web3.0

Ücretsiz metaverse oyunları denilince albette büyük proje Decentraland aklımıza gelir.Arjantinli ikili Ari Meilich ve Esteban Ordano, Decentraland‘ı 2020’de halka açtılar. MANA kripto para birimini kullanarak 90.000’den fazla parselden oluşan bu sanal alanda avatarlar oluşturabilir, giyilebilir ürünler satın alabilir ve gayrimenkul edinebilirsiniz. Oyun sevdalıları için oyun tavsiyemize şuradan göz atın!

Bir arazi sahibi olarak, her biri 16 sanal metrekare büyüklüğündeki arsaları veya üzerinde ne varsa kiralayabilirsiniz: evler, oteller, parklar, sinemalar, kumarhaneler ve neyiniz varsa.

Advertisement

Ayrıca bir konser düzenleyerek ve bilet satarak, dijital sanat eserlerini açık artırmaya çıkarmak için bir sergi düzenleyerek vb. gelir elde edebilirsiniz. MetaMask, oyuncuların bu platform için kullandığı popüler dijital cüzdanlar arasında yer alıyor. Buraya tıklayarak ulaşabilirsin!

Sandbox

The-Sandbox-game-sand-crypto

Sandbox ilk olarak 2012 yılında Pixelowl’un kurucu ortakları Arthur Madrid ve Fransa’dan Sébastien Borget tarafından bir mobil oyun olarak piyasaya sürüldü. Blok benzeri özelleştirilebilir avatarlar olarak temsil edilen kullanıcıların, blok zinciri ve akıllı sözleşmeler yoluyla oluşturdukları şeyin sahibi oldukları, kullanıcı tarafından oluşturulmuş başka bir platformdur.

Sandbox’ın üç ana ürünü vardır. VoxEdit, avatarlar, araçlar, bitkiler, hayvanlar, aletler ve diğer nesneleri oluşturabileceğiniz bir 3D modelleme aracıdır. Kreasyonlarınızı, ürünlerinizi satabileceğiniz Sandbox’ın ikinci ürünü olan Marketplace’e aktarabilirsiniz. Nihai ürün, kullanıcıların kod kullanmadan 3B oyunlar geliştirebilecekleri Game Maker olarak karşınızda.

Sandbox’taki ana para birimine Sand denir. Sandbox haritasından seçebileceğiniz arazi ve mülkleri (bir arazi koleksiyonu) satın alabilir ve takas edebilirsiniz. Bu mülkleri Open Sea NFT pazarında sunma seçeneğiniz de vardır. Sandboxa buradan bağlantı kurun!

Advertisement

Illuvium

Illuvium-meta-verse-play-game

Yakında piyasaya sürülecek olan Illuvium, oyun dünyasında onu “gerçek bir üçlü A, 3D blok zinciri” oyunu olarak tanımlanıyor. Metaverse dünyasında oldukça çok ses getirdi. Bu oyunda, bu uzaylı manzarasında illüviyal denilen tanrı benzeri yaratıkları avlayacaksınız, kırık parçaları kullanarak onları yakalayacaksınız . Veya onları sağlığına kavuşturacaksınız.

Bu yaratıklar daha sonra diğer oyuncularla ve sayıları yüzden fazla olan canavarlarla savaşmanıza yardımcı olabilir. İllüviyaller aynı zamanda takas edilebilir NFT’lerdir; ne kadar güçlü ve nadirlerse, değerleri o kadar yüksek olur.

Aynı illüzyondan üç taneye sahip olduğunuzda, her biri savaş yoluyla en yüksek seviyesine ulaştıysa, onları yeni bir yaratıkta birleştirebilir veya birleştirerek değerlerini yükseltebilirsiniz.

Oyuncular zırhlarını ve silahlarını Illuvium ortamından çıkarırlar. Turnuvalar ve görevlerden sonra Illuvium kripto veya ILV şeklinde ödüller kazanırsınız ve ILV’nizi IlluviDEX‘te değiştirirsiniz.

Advertisement

My Neighbor Alice

en-iyi-ücretsiz-para-kazandıran-metaverse-oyunları

Çok oyunculu inşaat oyunu My Neighbor Alice‘te, sanal tarım arazilerine ve hatta Alice tarafından yönetilen adalara sahip olabilir ve bunları geliştirebilirsiniz. Oyun akışı, yetiştirilecek mahsulleri ve üremek ve başkalarıyla etkileşim kurmak için çiftlik hayvanlarını seçebileceğiniz Farmville‘e benzer.

 Arı kovanı veya arı çiftliği işletmek ve daha sonra bal satmak gibi başka geçim seçenekleriniz de var. My Neighbor Alice NFT’leri (bitkiler, hayvanlar, evler, giysiler, dekor vb. içerir) Alice pazarında ve diğer blok zincirlerinde takas edilebilir. Bu oyunu tecrübe etmek için tıkla!

Krystopia

Krystopia-metaverse-oyunları

Bulmaca ve labirent severler, Krystopia gezegeninden gizemli bir imdat sinyali aldıktan sonra Krystopia gezegenine giden bir uzay kaşifi olan Kaptan Nova Dune’un yerine geçeceğiniz bir macera oyunu olan Krystopia’nın keyfini çıkaracak. Nova ve uzaylı evcil hayvanı Skrii, sakinleriyle karşılaşacak ve bu süreçte oda tipi zorluklardan kaçacak.

WAX’tan Oyunlar (Worldwide Asset eXchange™)

Advertisement

Oyunla ilgili tüm NFT işlemlerinin en az dörtte üçünün WAX oyunlarında gerçekleştiği bildiriliyor ve platformda günlük 15 milyondan fazla işlem gerçekleşiyor (Ethereum’dan fazla). İşte WAX’in en popüler üç oyunu;

Alien Worlds

AlienWorlds-play-to-earn-metaverse

2020’de piyasaya sürülen Alien Worlds, sizi bir uzay gezgini olarak altı gezegenden oyun içi resmi para birimi olan Trilium madenciliği yapmanızla görevlendiriyor. Her gezegenin kendi seçilmiş hükümeti vardır ve “oy haklarınız” bir gezegende ne kadar TLM yatırdığınıza bağlıdır.

Oynamaya başlamak için bir kürek alırsınız, ancak daha fazla TLM ve güçlü madencilik araçları elde etmek için en iyisi kendi arazinizi satın almaktır veya kazıya başlaması için bir arazi sahibine ödeme yapabilirsiniz. Diğer kaşiflerle savaşmak ve madencilik görevlerine devam etmek de size jeton kazandırabilir.

Farmers World

Farmers-World-metaverse-oyunları-listesi

2021’de piyasaya sürülen Farmers World‘de altın madenciliği yapmabilirsiniz. Mahsul yetiştirmek, çiftlik hayvanları yetiştirmek, balık yakalamak ve çiftlik hayvanlarınız için evler inşa etmeniz mümkün. Arazi satın alabilirsiniz. Araçları AtomicHub pazarından satın alabilirsiniz.

Advertisement

Süt ve yumurta da dahil olmak üzere sanal mülkünüzdeki her şey ve oradan çıkan ürünler NFT’dir. Hasat ettiğiniz ürünler diğer oyunculara satılabilir veya takas edilebilir.

Çiftliğinizi diğer davetsiz misafirlere (kırmızı ve beyaz kabileler) ve ayrıca kaynaklarınızı çalabilecek veya çiftlik tesislerinizdeki orman canavarlarıyla savaşabilecek diğer oyunculara karşı korumanız gerekecek.

Prospectors

Prospectors-mmo-metaverse-online-multiplayer-game

Prospectors‘ın yaratıcıları, oyunu sizi 19. yüzyılın Vahşi Batı‘sına götüren çok oyunculu bir ekonomik strateji oyunu olarak tanımlıyor. Oyunun amacı, resmi oyun para birimi olan Prospectors Gold‘a çevirebileceğiniz altın elde etmektir.

Oyunun başında, kendiniz veya başkaları için çalışmak üzere görevlendirebileceğiniz üç işçi alırsınız. Yeni başlayanlar için, işçileriniz sizin için bir maden inşa edebilir ve madenciliğe başlayabilirsiniz. Ücretsiz arazide madencilik yapabilirsiniz. Ancak üzerine yapılar inşa etmek için arazi kiralamanız gerekiyor. Ödenmeyen kira, arazinin bloke edilmesine ve üzerindeki eşyalarınızın açık artırmaya çıkarılmasına neden olacaktır.

Advertisement

Chain of Allience

Chain-Of-Alliance-free-metaverse-game

İlk olarak 2020’de piyasaya sürülen Chain of Alliance, NFT değerine sahip özelleştirilebilir canavarların yer aldığı bir başka rol yapma fantezi oyunudur. Takımınızda her turda sekiz karaktere kadar sahaya çıkmalısınız. Kazanma şansınızı artırmak için en iyi oyuncuları belirlemeli ve onları en iyi silahlarla donatmalısınız.

Metaverse İlk Ne Zaman Çıktı ve Kim Ortaya Attı

Metaverse terimi ilk olarak Neal Stephenson’ın 1992 bilimkurgu romanıSnow Crash“te ortaya çıktı. Günümüzün sanal gerçeklik oyunlarında olduğu gibi, romandaki karakterler de kişisel ekipman veya halka açık bağlantı noktalarını kullanarak erişebilecekleri o distopik sanal alanda başkalarıyla etkileşim kurmak için kendi avatarlarını kullanıyorlardı.

Bir bilgisayar korsanlığı saldırısı, bilgisayar virüsü veya dijital uyuşturucu bir kişinin Metaverse’teki bağlantısını bozduğunda bir kar kazası meydana geliyordu. Yalnızca çevrimiçi avatara zarar vermez, aynı zamanda gerçek dünyadaki kullanıcının beyin hasarına uğramasına neden oluyordu. Stephenson bir röportajda, kar kazası fikrinin, bozuk bir TV setinin ekranında görüntülenen siyah beyaz parazitten ilham aldığını söyledi. Ancak yazar, Facebook‘un yeniden markalaşmasıyla hiçbir şekilde ilgilenmediğini açıkladı.

Advertisement

Entertainment

Ölmeden önce mutlaka oynamanız gereken oyunlar!

Published

on

By

mutlaka oynanması gereken oyunlar

Mutlaka Oynamanız Gereken Oyunlar Listesi

Şunu biliyoruz ki  modern dünyadaki video oyunlarının sayısı ve insan ömrünün görece kısalığı düşünüldüğünde, bu oyunların hepsini kendi kaçınılmaz son kullanma tarihimizden önce oynamak için yeterli zamanımız yok. Hepimiz eğlenmek istiyoruz , zaman hızla geçiyor ve mükemmelliği aramak kolay bir iş değil. Zamanınızı kaliteli oyunlarla geçirmeniz için sizler için en iyi oyunları listeledik.Ölmeden önce mutlaka oynanması gereken oyunlar sizlerle.

Bir oyunu gerçekten harika yapan nedir? Mekanik mi? Sanatı mı? Genel estetik mi? Grafikleri mi? Belki de tüm bu özelliklerin bir kombinasyonu. Kalbimizde istek , heyecan ve oynamaya devam etme arzusu uyandıran oyunlar elbette var . RPG  , korku , aksiyon destanlarına bakacağız. Ölmeden önce mutlaka oynamanız gereken oyunların bir listesi burada. İster bilinmeyenin karanlık keşiflerine, ister vahşi ve çılgın harikalar diyarlarında neşeli boğuşmalara meraklı olun, bu listede sizin için mutlaka uygun bir oyun var.

Dark Souls serisi elbette  listemizde

dark souls-ölmeden-önce-mutlaka-oynanması gereken-oyun-oyunlar

Ölmeden önce mutlaka oynanması gereken oyunlar dendiğinde akla gelen bir başka oyun dark souls karşınızda. Geliştirici FromSoftware’in kabus yüklü kardeş oyunu Bloodborne ile birlikte Dark Souls üçlemesi başlı başına bir alt tür haline geldi ve sayısız taklitlere ilham verdi. Bu, yalnızca oyunların mükemmelliğine değil, erişilebilirliklerine de bağlayabiliriz. Bandai Namco sayesinde ilk Dark Souls, o neslin üç büyük platformu olan PlayStation 3, Xbox 360 ve Windows PC’nin her birinde izleyici buldu. Görünüşe göre bir gecede “Ölmeye Hazırlan” ifadesi, endüstrinin en zorlu oynanışı, en hassas mekanikleri ve en derin, en karanlık ilmi ile eşanlamlı hale geldi.

Ölmekte olan bir ölümsüz ejderha ırkına karşı sonsuz bir savaş yürüten düşmüş tanrılardan bahsediyor. İnsanlığın ve onun karamsar bir şekilde umutlu – ama nihayetinde korkulu – doğasının bir hikayesi. Dark Souls, deşifre etmek için zekice dedektiflik , araştırma ve mücadele (veya benzer düşünen meraklılardan oluşan bir topluluk) gerektiren bir hikayeye sahip, benzeri olmayan bir aksiyon-macera RPG’sidir. Bunun merkezinde oyunun vahşice zorlayıcı itibarı yatıyor. Keza MacDonald’ın IGN’de yazdığı gibi, “Dark Souls’ta ölüm her şeydir. Bu eğitimi, ilerlemeyi, olağanüstü çeşitliliği, çürüyen ve ahlaksız ortamlarının tamamında tekrar eden stilistik ve tematik motiftidir.Başarınız ölümünüzde yatıyor . RPG severseniz Dark Souls size göre kaçırmayın derim. Eğer bu oyunları açabilecek bir bilgisayarı uygun bir fiyata arıyorsanız şu yazımızada bakabilirsiniz.

The Elder Scrolls V: Skyrim Fantastik bir RPG oyununu deneyin

the-elder-scrolls-v-skyrim-ölmeden önce mutlaka oynanması gereken oyun oyunlar.webp

IGN bunu “son derece kişisel, son derece ödüllendirici bir deneyim ve şimdiye kadar üretilmiş en iyi rol yapma oyunlarından biri” olarak nitelendiriyor. GameSpot, “büyülerin en muhteşemini gerçekleştirdiğini: çok büyük zaman parçalarının siz farkına varmadan yok olmasına neden olan” dedi. Kesinlikle haklı olduklarını söylüyoruz. Bethesda Game Studios’tan The Elder Scrolls V: Skyrim, tesadüfi olan 11/11/11 tarihinde piyasaya sürüldüğünden beri oyuncuların kalplerini ve zihinlerini fethediyor ve duracak gibi görünmüyor. Skyrim, sınırdaki bir fantezi imparatorluğunun sürükleyici birinci şahıs RPG hikayesini anlatıyor. Tamriel’in kuzey kıtası eski, uyuyan bir kötülük tarafından kuşatıldığını ve onu durdurmak için son Dragonborn(Ejderdoğan) olarak sizi göreve çağırıyor kalmış. Pek çok ejderha, vampir, iblis ve diğer şaşırtıcı yaratıklar önünüze çıkıyor.

Devlerin omzunda durduğunu öne sürerek Skyrim’in gösterisini göz ardı etmek kolaydır. Gerçekten de, Elder Scrolls serisinin Skyrim’den önceki her bölümü, kendi başına bir oyun kilometre taşını temsil ediyor. Ancak Brad Shoemaker’ın Giant Bomb için yaptığı inceleme, çoğumuzun paylaştığı amansız coşkuyu mükemmel bir şekilde yakalıyor: “Bildiğim başka hiçbir oyun, bu kadar çok hareketli parçayla, mükemmel, sonsuz özelliklerini devreye sokma şekli konusunda bu kadar fazla seçenekle dolu bu kadar muazzam bir dünya yaratmak için çalışmadı”. Bir oyunun düzinelerce saatlik oynanış sunması başka bir şey, o oynanışın yeterince iyi olması başka birşey. Skyrim dünyasında kaybolana kadar yaşamak isteyeceğinizi düşünüyoruz.

Advertisement

BioShock serisi ise farklı bir heyecan uyandırıyor

bioshock-ölmeden önce mutlaka oynanmalı

2K Games’ten BioShock inkar edilemez derecede orijinal ve özgün bir yapım. Irrational Games’in bizi Columbia’nın göklere çıkaran genişliğine götürmesinden çok önce, ironik bir şekilde Rapture olarak bilinen Andrew Ryan’ın su altı şehrinin ışıksız derinliklerini keşfettik. Şimdiye kadar oynadığınız hiçbir şeye benzemeyen bir nişancı, daha önce görülmemiş silahlar ve taktiklerle dolu olarak oluşan . Ölmeden önce mutlaka oynanması gereken oyunlar arasındadır. BioShock, sihir gibi hissettirecek kadar şaşırtıcı gizemler, kargaşa ve bilim kurguyla dolu bir art deco FPS şaheseridir. Oyuncular, Rapture’ın denizin altındaki manyak istilasına uğramış koridorlarında gezinirken, şehrin kurucularının gerçek doğasını ve bu kasvetli ama gösterişli distopyanın ortasında bu sırların insanlığın geleceği için ne anlama geldiğini keşfedecekler.

Kristan Reed’in Eurogamer için yazdığı gibi, “Bu başyapıtı oynayarak geçirilen saatler, video oyunlarının çoğumuz için neden bu kadar sevilen bir zaman kaybı olduğunun mükemmel bir özetiydi. Heyecan verici, ürkütücü, dokunaklı, kafa karıştırıcı, eğlenceli, zorlayıcı ve çok çok karanlık bir oyun sizleri bekliyor. BioShock, yalnızca oyunun gerçek sinemasal potansiyelini gerçekleştirdiğinin bir işareti değil, aynı zamanda bir oyunun o kadar çok eğlence sanatı formunu o kadar ustaca bir araya getirdi ki, bu ortamın ne kadar esnek olabileceğinin en iyi göstergesi.” Artık güzel bir oyun motoruna sarılmış başka bir nişancı oyunu değil, şimdiye kadar tasarlanmış en inandırıcı, ayrıntılı ve sanatsal oyun dünyasının içinde var olan ve ortaya çıkan bir hikaye göreceksiniz.

The Last of Us Muhteşem hikayesiyle büyülüyor

the-last-of-us-ölmeden önce mutlaka

Ödüller her şey değildir diyebilirsiniz fakat  oyununuz 200’den fazla yılın oyunu ödülünün sahibi olduğunda, bu dikkat etmeye değer bir oyun olduğuna işaret bizim düşüncemize göre. Jak ve Daxter’ın yaratıcıları ve hayranların en sevdiği Uncharted destanı Naughty Dog’dan The Last of Us sadece dikkat etmeye değer değil, aynı zamanda duygusal enerjinizin her zerresine değer (ve çok şey gerektireceği kesin). The Last of Us’ta hayatta kalan iki kişinin ve beklenmedik müttefiklerin hikayesine tanık olurken, salgın sonrası acımasız bir dünyayı keşfedeceksiniz. Şiddetten kurtulan Joel, Ellie olarak bilinen 14 yaşındaki bir kızı baskıcı bir askeri karantina bölgesinden kaçırmak için tutulurlar. Ancak kahramanlarımız, virüs bulaşmış canavarlardan oluşan şiddetli bir cehennem manzarasının ortasında cevaplar ve yeni bir yaşam tarzı ararken, bu küçük iş hızla tüm Amerika Birleşik Devletleri’nde üzücü bir yolculuğa dönüşür.

Başroller Troy Baker ve Ashley Johnson’ın inanılmaz performansları, yürek burkan anlatımı, heyecan verici üçüncü şahıs aksiyon oyunu ve besteci Gustavo Santaolalla’nın göz yaşartıcı müziği ile The Last of Us,  mutlaka oynanması gereken bir şaheserdir . Bütün hikayesi sizi içerisine çekiyor desek yalan olmaz! Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hikaye anlatımı eşsiz , etkileyici ve çok katmanlı olduğu kadar sağlam, az oynanmış ve gerçek. Modern aksiyon oyununun olmaya çalıştığı her şey açısından, The Last of Us son nokta. Başka söylenecek bir şey bırakmıyor.”

Resident Evil 4 tüm şeytanlara karşı savaşın

Residen-evil-4-ölmeden önce mutlaka oynanması gereken oyun oyunlar.webp

2005 yılında piyasaya sürülen Resident Evil 4’ü muhtemelen şimdiye kadar yapılmış en iyi konsol video oyunu ve kesinlikle korku oyunlarının önümüzdeki yıllarda ölçüleceği standart olarak adlandırabiliriz. Bu cesur bir iddia olarak gelebilir, ancak – Resident evil 4’ün en iyinin en iyisi olarak taçlandırmaya hazır olmasak da – onu iyi oyunlarda kesinlikle oynamak isteyeceğiniz bir oyun olarak rahatlıkla koyabiliriz. Capcom’un efsanevi hayatta kalma korku serisinin altıncı sürümü Resident Evil 4, özel ajan Leon Kennedy’nin ve Umbrella Corporation’ın İspanya’daki hain Las Plagas salgınına karşı verdiği savaşın ürkütücü hikayesini anlatıyor. Amerikan başkanının kaçırılan kızını kurtarma görevine gönderilen Leon, Los Illuminados tarikatının gizemlerini çözmeyi başarır (hatta eski dostu Ada Wong ile karşılaşır).

Resident Evil 4’ü bu kadar özel yapan nedir? Söylemesi kolay ama yakalaması zor. Bu kırsal Avrupa köyü ve onun sefil sakinleriyle ilgili bir şey, doğrudan bir gotik korku romanının sayfalarından fırlamış gibi hissettirirken, aynı zamanda bir John Carpenter filminin yürek burkan korku aksiyonunu da yakalıyor. Games Radar’ın belirttiği gibi, “Basitçe söylemek gerekirse, Resident Evil 4 serideki en sıkı, en erişilebilir oyun ve piyasadaki en iyi oyunlardan biri.” IGN puanları oldukça yüksek ve “[Resident Evil 4], şimdiye kadar yapılmış en iyi hayatta kalma korku oyunu olabilir. Resident Evil 4’e sahip değilsiniz. O size sahip. Kesinlikle sahip olunması gereken bir oyunu.”

Dead Space serisi  gerçek bir korku oyunu

dead-space-ölmeden önce mutlaka oynanması gereken oyun oyunlar.webp

Silent Hills ve Resident Evils dünyasında, bir hayatta kalma korku oyununun kalabalığın arasından sıyrılması çok fazla çaba, dövüş ve şans gerektiriyor.

Dead Space, mühendis Isaac Clarke’ın ve onun yabancı bir dünyanın etrafında derin yörüngede dolanan terk edilmiş bir maden gemisi olan USG Ishimura’daki korkunç Necromorph salgınından sağ kurtulma görevinin öyküsünü anlatıyor. Basitçe söylemek gerekirse, inanılmaz. Dead Space’ten önce, bilim kurgu korku aksiyon arenasındaki en güçlü yarışmacılar, tartışmasız id Software’in Doom 3’ü ve Valve Corporation’ın Half-Life serisiydi. Dead Space’ten sonra diğerleri, Schofield’ın uzman ekibinin öncülüğünü yaptığı çığır açan parçalamaya dayalı mekanik gelişmeleri taklit etmeye çalışmışlardı. GameSpot, Dead Space’i “hayallerinize musallat olacak ve sizi daha fazlası için yalvarmaya bırakacak inanılmaz derecede atmosferik ve rahatsız edici derecede ürkütücü bir derin uzay macerası” olarak adlandırıyor. Ve Game Informer şu şekilde öne sürüyor, “En güçlü yanınız korkuysa, ışıkları kısın, surround sesi açın ve aldığınız en derin nefesi alın. Sanırım siz de aynı fikirde olacaksınız, hiçbir oyun bu kadar korkutucu olmamıştı.”

Advertisement

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain aksiyon ve gizlilik birlikte

metal-gear-solid-v-the-phantom-pain-ölmeden önce mutlaka oynanması gereken oyun oyunlar.webp

Konami ve geliştirici Kojima Productions’ın bu aksiyon-macera gizlilik oyunu, Metal Gear Solid serisinin uzun zamandır beklenen zirvesiydi ve casusluk, klonlar ve küresel komplolara ilişkin bu bilimkurgu esintili savaş zamanı masalında doruk noktasını temsil ediyor. Eşlik eden oyunu Metal Gear Solid V: Ground Zeroes’un hemen ardından, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Eylül 2015’te birden fazla platformda yayınlandı ve oyun dünyasını hızla kasıp kavurdu. Sürükleyici, gizliliğe dayalı sandbox oynanışına ve son teknoloji ürünü dünya inşasına ek olarak The Phantom Pain, oyunculara birden çok nesil konsol oyununa yayılan bir hikaye için çok ihtiyaç duyulan bir sonuç sundu. Hayranlar, dünyasının şimdiye kadar yaratılmış en gerçekçi versiyonunda oynama fırsatını kullanırken, efsanevi kahraman Solid Snake’in motivasyonlarını nihayet anlayacaktı.

 Uygun bir şekilde “Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Şimdiye Kadarki En İyi Metal Gear” Minimal tutuşlar, güçlü vuruş hissiyatı ve tabi ki akıcı oynanışıyla tam bir fps klasiği oldu bile. Metal Gear Solid V: Tiyatral anlaşılmazlığa  , kaynak yönetimine sarılmış bir taktik gizlilik simülasyonu olarak dikkat çekiyor. Mutlaka Metal Gear Solid serisini oynamanızı tavsiye ediyoruz. Önemli bir inceleme olarak şu makaleye bakabilirsiniz.

Continue Reading

Entertainment

Türkiye’nin En İyi Müzik Festivalleri|Arkadaşlarla Gidilebilecek Konserler

Published

on

By

türkiyenin-eni-iyi-müzik-festivalleri-arkadaslarla-gidilebilecek-konserler

Müzik, hepimizin hayatında önemli bir yere sahiptir. Kendimizi ifade etmenin en güzel yollarından biridir ve birçok insanın en sevdiği hobilerden biridir. Müzik festivalleri ise, bu hobinin en heyecan verici yönlerinden biridir. Türkiye, yıl boyunca birçok müzik festivaline ev sahipliği yapıyor ve bu festivallerden bazıları gerçekten unutulmaz bir deneyim sunuyor. İşte Türkiye’nin En İyi Müzik Festivalleri Arkadaşlarla Gidilebilecek Konserler!

Arkadaşlarla Gidilebilecek Konserler Ve Müzik Festivalleri

Rock’n Coke Festivali

Rock müzik sevenlerin vazgeçilmez adresi olan Rock’n Coke Festivali, Türkiye’deki en büyük müzik etkinliklerinden biridir. İstanbul’da gerçekleşen bu festival, yerli ve yabancı birçok rock müzik grubunu ağırlıyor. Festivalde, konserlerin yanı sıra birçok aktivite ve lezzetli yemek seçenekleri de bulunuyor.

İstanbul Caz Festivali

Caz müziğin ustalarını bir araya getiren İstanbul Caz Festivali, Türkiye’deki en önemli müzik etkinliklerinden biridir. Her yıl haziran ayında gerçekleşen festivalde, dünyaca ünlü caz müzisyenleri yer alıyor. Aynı zamanda, festival kapsamında birçok atölye çalışması, seminer ve panel de düzenleniyor.

İstanbul Müzik Festivali

Klasik müzik sevenlerin kaçırmaması gereken bir diğer etkinlik ise İstanbul Müzik Festivali. Bu festival, her yıl haziran ayında gerçekleşiyor ve dünyanın dört bir yanından birçok ünlü orkestra ve solistleri ağırlıyor. Festival, klasik müzikseverler için muhteşem bir deneyim sunuyor.

Advertisement
istanbul-caz-fetivali

Zeytinli Rock Festivali

Türkiye’nin en büyük rock festivallerinden biri olan Zeytinli Rock Festivali, Ege Denizi kıyısındaki Ayvalık’ta gerçekleşiyor. Festivalde, yerli ve yabancı birçok rock müzik grubu sahne alıyor. Aynı zamanda, festival kapsamında birçok sosyal etkinlik de düzenleniyor. Arkadaşlarla gidilebilecek konserler ve müzik festivalleri listesinin başında geliyor!

SunSplash Antalya

Sunsplash Antalya, Türkiye’nin en büyük elektronik müzik festivali. Antalya’da gerçekleşen festival, dünyanın önde gelen DJ’leri ve prodüktörlerini ağırlıyor. Festivalde, elektronik müzikseverler için birçok farklı tarzda müzik çalınıyor.

Pozitif İstanbul

İstanbul’da gerçekleşen bir başka büyük müzik festivali. Her yıl haziran ayında düzenlenen festival, yerli ve yabancı birçok müzisyeni ağırlar. Festivalde, dünya müziği, rock, elektronik müzik ve diğer birçok tarzda müzik çalınır. Ayrıca, festivalde çocuklara özel aktiviteler ve atölye çalışmaları da düzenlenir.

arkadaşlarla gidilebilecek konserler müzik festivalleri

Akbank Caz Festivali

Akbank Caz Festivali, İstanbul’da gerçekleşen ve caz müzikseverlerin kaçırmaması gereken bir başka müzik festivali. Her yıl kasım ayında düzenlenen festivalde, dünyaca ünlü caz müzisyenleri ve yerli sanatçılar sahne alır. Festival, caz müziğiyle ilgili atölye çalışmaları, panel ve söyleşilerle de dolu dolu bir deneyim sunar. Akbank Caz Festivalini, arkadaşlarla gidilebilecek konserler müzik festivalleri listemize koyuyoruz! Buradan bilgi alabilirsin!

Advertisement

Chill-Out Festival

Chill-Out Festival, İstanbul ve Bodrum’da gerçekleşen bir müzik festivalidir. Elektronik müzikseverler için özel olarak tasarlanmış festivalde, birçok yerli ve yabancı DJ sahne alır. Festival, müziğin yanı sıra yoga, meditasyon ve farklı atölye çalışmaları da sunar.

Cappadox Festivali Cappadox Festivali

Kapadokya‘da gerçekleşen ve müziğin yanı sıra sanat, doğa ve kültürü bir araya getiren bir etkinlik. Festivalde, yerli ve yabancı sanatçılar konserler verirken, doğa yürüyüşleri, film gösterimleri, sergiler ve atölye çalışmaları da düzenlenir.

Big Burn İstanbul Big Burn İstanbul

İstanbul’da gerçekleşen ve alternatif müzikseverlerin vazgeçilmez adreslerinden biri. Festivalde, yerli ve yabancı birçok alternatif rock, indie, metal ve diğer tarzda müzik grupları sahne alır. Festival ayrıca, birçok sosyal etkinlik ve aktivite de sunar.

Türkiye’de birçok müzik festivali var ve her biri farklı tarzda müzikseverlere hitap ediyor. Müzik festivalleriyle arkadaşlarla müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda yeni insanlarla tanışmak fırsatını unutmamak gerek! Farklı kültürleri keşfetmek ve eğlenceli aktivitelerle vakit geçirmek için de harika bir fırsat sunmakta Bu nedenle, müzikseverlerin Türkiye’deki en iyi müzik festivallerinden bazılarına mutlaka gitmesini tavsiye ediyoruz.

Advertisement

İlginizi çekebilir : https://www.pratikyap.com/evde-ailece-oynanabilen-eglenceli-oyunlar-listesi/

Ücretsiz para kazanabileceğiniz metaverse oyunlar listemiz : https://www.pratikyap.com/ucretsiz-en-iyi-para-kazandiran-metaverse-oyunlari/

Continue Reading

Entertainment

Evde Ailece Oynanabilen Eğlenceli Oyunlar Listesi

Published

on

By

Evde Ailece Oynanabilen Eğlenceli Oyunlar Listesi

Bu makalede evde ailece oynanabilen eğlenceli oyunlar listesini sizler için derledik.Arkadaşlarla , aile ve çocuklarla oynanabilecek her çeşitten oyunlar bulunuyor. Okul tatillerinde , haftasonlarında, evden kağıt üzerinde , masa oyunu olarak  veya hiçbir ek araca ihtiyacınız olmadan oynayabileceğiniz oyunlar var. Dostlarınızla , aileniz ile boş zamanlarınızda evden eğlenerek oyunlar oynamak istiyorsanız bu liste sizlere yardımcı olucaktır. Çokta uzatmadan evde oynanabilen oyunlar listesi sizlerle!

Evde Ailece Oynanabilen Oyunlar

1- Sessiz Sinema

Evde Ailece Oynanabilen Eğlenceli Oyunlar Listesi

Canınız sıkılıyor ve eğlenmek mi istiyorsunuz? Sessiz sinema evden sadece hayal gücünüzü kullanarak oynayabileceğiniz bir oyun. Uzun süredir bilinen klasik bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Ekip üyelerinizle süre dolmadan önce ipuçlarını takip ederek cevabı bulmanız gerekli. Sessiz sinema 2 kişilik olabilir. Veya 2 kişi  üzeri oyuncu ile oynayabilirsiniz. Kişi , ünlü birisi , film , dizi , tarihi bir karakter seçebilirsiniz ses çıkarmadan anlatmak üzerine kurulu bir oyundur. Sessiz sinema yaratıcılığınıza güveniyorsanız mutlaka denemeniz gereken bir oyun!

Nasıl oynanır

Kendinizi iki takıma ayırın.

Advertisement

Üzerlerinde yazılı ifadeler içeren bir dizi not hazırlayın. Kulağa da fısıldayabilirsiniz.

Bir ekip üyesi, terimi kendi ekibine anlatmak zorunda. Doğru tahminde bulunmaları gerekiyor.

Bir zamanlayıcı ayarlayın ve hiçbir kelime veya dudak hareketi olmadığından emin olun.

Unutmayın ses çıkarmak yasak.

Advertisement

Puanları takip etmek için bir kalem veya  kağıt kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

2- UNO

uno-oyunu

UNO, dünyanın en popüler kart oyunlarından birisi. Oyun, her oyuncuya 7 kart dağıtılmasıyla başlar.

Bu kartlar dört renkten birini ve bir sayıyı, bir işlem kartını (İki Çiz, Atla veya Ters Çevir) içerecek veya bir joker karakter olacaktır.

Advertisement

Oyunun amacı 500 puana ulaşan ilk oyuncu olmak ve her turun amacı tüm kartlarınızı kullanmaktır.

Turun başında desteden bir kart çevrilir. Saat yönünde ilerleyen oyuncular, ortadaki kartın rengi veya numarasıyla eşleşen kartları oynamaya çalışmalıdır. Şuradan ek olarak uno kart oyunu fiyatlarına bakabilirsiniz.

3- Scrabble | Kelime Üretme Oyunu

scrabble-game-pratik-oyun

Scrabble oynamak sadece eğlenceli değil. Aynı zamanda eğitici bir oyun. Sonsuz olanaklara sahip sevilen ve popüler bir kelime oyunu. Yaratıcılığı geliştirir ve hem çocuklar hem de yetişkinler için mükemmel bir oyundur. Kelime hazinenizi geliştirebilir ve beyin jimnastiği yapabilirsiniz. Evde rahatlıkla ailenizle eğlenerek oynayabileceğiniz bir oyun. Sanal gerçeklik makalemize buradan bakabilirsiniz.

Advertisement

Nasıl Oynanır

 •   Oyunculara başlamak için belirli sayıda tahta harf taşları verilir ve her harfe bir puan değeri atanır.
 • En çok puanı almak için hangi olası kelimelerin oluşturulabileceğini görmek için harf kutucuklarınızı kontrol edin.
 • Sözcüğün geçerliliği sorgulandığında da bir sözlük kullanılabilir
 • Bir oyuncu tüm karoları kullandığında oyun sona erer ve puanlar toplanır.
 • En çok puanı alan kişi kazanan olmakta.

4- Jenga

jenga-oyunu-evden-oynanan-oyunlar

Evde dostlarınızla , ailenizle kolayca oynayabileceğiniz bir oyun. Jenga her yaş kitlesine hitap eden bir oyun. Jenga(kule kurma oyunu). Tahta bloklardan kule oluşturmak ve herkesin sırasıyla bir blok çekmesiyle başlar ve devam eder. Kulenin üzerine yerleştirir. Tabii kuleyi devirmemeniz gerekli.Sakın unutmayın, en önemli kural herkesin dokunduğu bloğu çekmek zorunda olması. Kule büyüdükçe dengede tutmak oldukça zorlaşıyor unutmayın. Oynarken para kazanmak isterseniz şuraya bakabilirsiniz.

5- Amiral Battı

amiral-battı-oyunu

İki kişik bir oyun olarak amiral battıyıda tanımak lazım. Oyuncular sırayla diğer oyuncunun gemilerinin yerlerini bir bir kağıt üzerinde tahmin etmeye çalışır. Izgaralar , kareler üzerine yazılmış bölgelere tahminler ile saldırır.  Her oyuncu, kenarları harfler ve rakamlarla etiketlenmiş iki adet 10 x 10 ızgara çizer. Oyuncu, soldaki ızgarada gemi filosunu temsil eden gizlice dikdörtgenler çizer. Oyun deneyiminizi üst noktaya taşımak isterseniz şuraya bakabilirsiniz.

Neler Gerekli ve Nasıl Oynanır

Advertisement

Her oyuncunun filosu olmalı ve aşağıdakilerden oluşmalı;

 • 1 x Uçak gemisi – 5 kare
 • 1 x Savaş Gemisi – 4 kare
 • 1 x Kruvazör – 3 kare
 • 2 x Yok Edici – her biri 2 kare
 • 2 x Denizaltı – her biri 1 kare

Her gemi, ızgara (kağıt veya dijital oyun) üzerinde yatay veya dikey olarak bir dizi bitişik kareyi işgal eder.

6- İsim – şehir – hayvan

isim-sehir-hayvan-oyunu

İsim şehir hayvan klasikleşmiş bir oyun. Arkadaşlarınızla veya ailenizle oynayabileceğiniz kağıt üzerinde bir oyundur. Bilginizi ve zekanızı geliştirebileceğiniz gayet rahat bir oyun. Rekabetçi , süreli , puan üzerine kurulu hoş bir oyun.

Nasıl Oynanır

 • Her turun başında rastgele bir harf seçilmelidir. Bir harf seçildikten sonra tekrar seçilemez.
 • Turların 60 saniye olarak zamanlanması gerekiyor. Ancak zamanlayıcı, ilk kişi yanıtını gönderir göndermez durur.
 • Tüm yanıtlar (veya gerçekten ilk yanıt) gönderildikten sonra, puanlamaya geçiyoruz.
 • Yeni başlayanlar için, oyun kendi kendine puanlanır – oyuncular kendilerine 0, 5 veya 10 puan verebilirler. Her doğru cevap için 10 ve birisiyle paylaştıkları her cevap için 5 puan alır.
 • Tüm puanlar toplandıktan sonra, her oyuncu diğer herkesin puanını görebilir ve ardından bir sonraki tura başlayabilir.
 • Tüm turlar bittiğinde oyun sona erer ve en yüksek puana sahip olan kişi oyunu kazanır.

7- Eğlenceli Bir Oyun Olan SOS

sos-oyunu-evde-oynanan-oyunlar

2 kişik evden oynayabileceğiniz bir oyun olan SOS’a bakalım.Kareli bir defter gereklidir. Üzerinde sınırları belirlenmelidir. Belirlenmiş bölgede oynanır. Her oyuncunun birer hamle yapma hakkı vardır. Oyuncu, istediği kareye “S” harfi koyabilir, ya da “O” harfi koyabilir. Oyun sırası kendisine geldiği anda S-O-S kelimesini tutturan oyuncu puan kazanır ve ek hamle hakkı kazanır. En çok SOS yapan oyuncu skor üstünlüğüyle kazanır. 7+ yaş üstü için tavsiye ediyoruz.  Kağıt ve kalem ile oynayabilirsiniz. Yada internet üzerinden online olarakta oynayabilirsiniz . Stratejinizi, karar verme kabiliyetinizi ve mantığınızı geliştirebilecek bir oyundur.

Advertisement

8- Tabu

tabu-oyunu-tabu-game

Evden arkadaşlarınızla pratik zeka gerektiren ve bilginiz geliştirebilecek bir oyun olarak tabuyu unutmamak gerekli.  Tabu , iki takıma ayrılarak veya herkesin bireysel oynayabileceği bir oyun. Kelime haznesinenizi ve bilginizi  geliştirmeye katkısı olabilir. Oyunu kazanmak için, kartta ki seçilen kelimeyi yasaklı kelimeleri kullanmadan takım arkadaşlarınıza anlatmanız gerekiyor. Belirlenen sınırlı süreyi unutmayın. Süreyi aşmadan anlatmanız gerekiyor. Bir kumsaati ile genellikle süre belirleniyor. Oldukça eğlenceli oyun tabuyu sizlere şiddetle tavsiye ediyoruz.

9- Adam Asmaca

adam-asmaca-hangman

Birçoğunuz asla eskimeyen bu klasik aile oyununu oynamış olmalısınız. Adam asmacada bir çizilmiş çöp adamın yaşamı söz konusu. Evden oynanabilecek oldukça keyifli ve eğlenceli bir oyundur. Tam bir klasiktir ve oldukça kolay oynayabilirsiniz. Genellikle iki kişi oynanır.

Nasıl oynanır

 • Bir kelime veya deyim düşünün.
 • Oyuncu, bir tahta veya kağıt üzerindeki kelimedeki harf sayısına eşdeğer çizgiler çizer.
 • Diğerleri her seferinde bir harf tahmin etmeye başlayacak.
 • Oyuncu yanlış harfi tahmin ederse, cellat darağacının bir parçasını çizer.
 • Her yanlış harf için darağacından bir parça veya çizgi çizilir.
 • Darağacının tamamlanması, oyun bitene kadar en az altı yanlış cevaba kadar devam eder

Evden Oynanabilen Ek Oyunlar

 • Tombala klasik bir oyun
 • Monopoly dünya çapında bir oyun
 • Kulaktan kulağa geleneksel bir oyun
 • Karaoke eğlenceli bir aktivite ve oyun
 • Dört İşlem insanı geliştiren bir oyun.
 • Mangala muhteşem bir tarihi Türk strateji ve zeka oyunu.
Continue Reading

Trending