Select Page

Sanal Gerçeklik Nedir? | Virtual Reality(VR) Nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir? | Virtual Reality(VR) Nedir?

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik, giderek artan dijital dünyada önemli terimler olarak karşımıza çıkıyor. İki farklı teknoloji olmalarına rağmen, her iki terim de sıklıkla eşanlamlı olarak kullanılıyor. Yarının dünyasında tam dalış teknolojileri ve metaverse evreni geleceğimiz olabilir.  Sanal gerçeklik nedir? Artırılmış gerçeklik nedir? Arasında ki farklar nelerdir? Bunları beraber öğrenelim!

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) Nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir? | Virtual Reality(VR) Nedir?

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi nedir?

Sanal gerçeklik, sanal ortamı görüntüleyen bir tür ekrana sahip bir kulaklık ve kumanda kullanarak sizi 3D bir sanal evrene çeker. Bu kulaklıklar aynı zamanda, başınızı fiziksel olarak hareket ettirerek çevreye bakmanızı sağlamaktadır. Kafa takibi adı verilen bir teknoloji kullanırlar. Ekran, hareket ettiğiniz yönü izleyerek size sanal ortamınızda 360 derecelik bir görünümünü sunar. Dijital dünyanın sanal gerçeklik teknolojilerine kaydığını söyleyebiliriz. Büyük şirketlerin yatırımlarıyla gelecekte daha çok gündeme geliceğe benziyor. . Metaverse hakkında yazımıza buradan bakabilirsin!

Sanal Gerçeklik Nasıl Çalışıyor?

VR‘nin odak noktası, yeni bir gerçekliği simüle etmektir. Kullanıcı sanal gerçeklik ekranı kullanarak dijital dünyayı algılayabilir ve etkileşimde bulunabilir. Bu, kullanıcı ve ekran arasında iki lens gerektirir. Gözlerin hareketini yorumlar ve bireysel hareketi VR’ye uyarlar. Bu nedenle, bu durumda, kullanıcıyı gerçek dünyadan izole etmek için kapsamlı bir donanım gereklidir. VR headset’ler vasıtasıyla dijital dünyaya giriş yapabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Her yeni teknolojinin kendine göre artıları ve eksileri vardır. Bu aynı zamanda sanal gerçeklik (VR) için de geçerlidir.

Avantajlar

 • Etkileşimli bir ortamda sürükleyici öğrenme mümkündür.
 • Kullanıcılar sanal dünyayı tüm yönleriyle keşfedebilirler.
 • Eğitim sektörü bu yeni olanaklardan yararlanmaktadır.

Dezavantajları

Sanal ortamda gerçek bir etkileşim mümkün değildir.

Hayatı tamamen sanal dünyaya aktarmak cazip geliyor ve bağımlılık yapabilir.

VR ortamında eğitim veya öğrenim çok faydalı olsa da, gerçek eğitim deneyiminin yerini tamamen alamaz.

Sanal gerçekliğin (VR) pratik uygulaması

Sanal gerçeklik (VR), özellikle video oyunları alanında büyük popülariteye sahip. Bununla birlikte, VR birçok başka olası uygulama alanları sunuyor;

 • Orduda, bu teknoloji uçuş simülatörlerinde veya savaş alanı simülasyonlarında kullanılabilir.
 • Sporda dijital antrenman cihazları, sporcuların kendi performanslarını geliştirmelerine ve tekniklerini analiz etmelerine yardımcı olabilir.
 • Tıpta VR, travma sonrası stres veya kaygı için kullanılabilir. Aynı zamanda, teknoloji, stajyer doktorların cerrahi teknikleri eğitmelerine olanak tanıyabilir.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality ) Nedir?

augmented-reality-artırılmış-gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (AR), genellikle bir akıllı telefondaki kamerayı kullanarak canlı bir görüntüye dijital öğeler ekleyerek çevrenizi zenginleştirir.

Akıllı telefonu olan hemen hemen herkes, artırılmış gerçekliğe erişebilir. Bu da onu bir marka oluşturma ve oyun aracı olarak VR’den daha verimli hale getiriyor. Artırılmış gerçeklik, bir telefonun kamerasından veya video görüntüleyicisinden sanal resimleri ve karakterleri yansıtarak sıradan, fiziksel dünyayı renkli, görsel bir dünyaya dönüştürüyor. Artırılmış gerçeklik, yalnızca kullanıcının gerçek yaşam deneyimine katkıda bulunuyor. Yapay zekayla ilgili merakınız varsa şuradan yazımıza ulaşabilirsiniz! 

Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Farkları Nelerdir?

AR ve VR, temel yönlerden birbirinden farklıdır. Ancak bu keskin fark, iki teknolojiden birinin diğerinden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, her iki teknoloji de farklı uygulama alanlarında öne çıkıyor ;

 • VR, sürükleyici bir sanal ortam yaratırken AR, gerçek dünya sahnesini zenginleştirir.
 • VR yüzde 75 sanal, AR ise yalnızca yüzde 25 sanal.
 • VR, bir kulaklık cihazı gerektirirken AR gerektirmez.
 • VR kullanıcıları tamamen kurgusal bir dünyada hareket ederken, AR kullanıcıları gerçek dünya ile iletişim halindedir.
 • AR, VR’den daha yüksek bant genişliği gerektirir.
 • AR, sanal dünyayı ve gerçek dünyayı geliştirmeyi amaçlamaktadır. VR, gerçek dünyayı, öncelikle oyunları geliştirmeyi amaçlayan kurgusal bir gerçeklikle değiştirir.

Mixed Reality (Karma Gerçeklik) Nedir?

mixed-reality-virtual-world

AR ve VR arasındaki mükemmel geçiş, karma gerçekliktir. Bu teknolojinin yakında tüketiciler ve işletmeler için ana akım haline gelmesi bekleniyor.Mixed Reality, ekran tabanlı çalışmayı ortadan kaldırırken verilerle içgüdüsel etkileşimi etkinleştirmeye dayanır. Bunun yerine, el cihazları bu sabit cihaz görevlerini üstlenebiliyor. Açık avantaj olarak şunlar var. Merkezileştirilmiş verileri her yerde ve her zaman hedeflemenin ve erişmenin daha kolay olacağıdır.

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Örnekleri Nelerdir?

Sanal gerçeklik (VR) ve Artırılmış gerçeklik kullanan firmaların list

Nike, fiziksel mağazalarında artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kullanıyor. Müşteriler, bilgileri görüntülemek için ayakkabı veya giysi gibi öğeleri tarayabilir veya ürünlerin nasıl ve nerede yapıldığını anlamak için Nike’ın tedarik zincirindeki farklı adımları deneyimlemek üzere bir VR dünyasına girebilirler.

 • IKEA, alışveriş yapanların mobilya ürünlerini evlerine yerleştirmek için akıllı telefonlarının kamerasıyla artırılmış gerçekliği kullanmalarına olanak tanıyan The Place Uygulamasını geliştirdi, böylece mobilyaların kendi ortamlarında tam olarak nasıl görüneceğini görselleştirebiliyorlar.
 • Warby Parker‘ın müşterileri AR’yi kullanarak evlerinin rahatlığında gözlükleri deneyebilir, böylece mükemmel çerçeveleri seçebilirler.
 • L’Oreal artık Facebook ile işbirliği içinde sunulan, artırılmış gerçeklik destekli makyaj deneme deneyimleri sunuyor. Müşteriler, Maybelline, L’Oréal Paris, Lancôme, Giorgio Armani, Yves Saint Laurent ve Urban Decay gibi dünyanın önde gelen güzellik markalarını deneyebilir.
 • Lüks saat satıcısı WatchBox, AR’yi kullanarak müşterilerin farklı boyutlardaki saatleri deneyerek mükemmel saati seçmelerine ve kollarında harika göründüğünden emin olmalarına olanak tanıyor.
 • FaceCake, kullanıcıların istek uyandıran gardırop ve mücevher öğeleriyle bir rüya dolabı oluşturup inşa etmelerine ve ardından bunları sanal olarak denemelerine olanak tanıyan bir Sonsuz Sanal Dolap yarattı. Yapay zeka güdümlü alışveriş platformu ayrıca alışveriş yapanlara küratörlüğünde stil önerileri sunar. Küpeleri sanal olarak deneyebildiğinizi ve aslında onları kulaklarınızdan sallandığını görebildiğinizi hayal edin!
 • BMW‘nin artırılmış gerçeklik deneyimleri, araba alışverişi yapanların tabletlerini veya telefonlarını kullanarak showroomlara gitmelerine ve farklı renk veya stillerde arabaları özelleştirmelerine olanak tanır. Ya da sanal gerçeklik gözlüğü takıp araba sürmenin nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebilirler, böylece seçeneklerini anlayabilir ve yeni araçları için mükemmel seçimi yapabilirler.
 • Apple, pandemi sırasında ürünlerini sergilemek için AR teknolojisini kullanarak fiziksel perakende mağazalarını eve getirdi. Müşteriler, yeni iPhone veya iMac modelleri için AR Hızlı Bakış’ı kullanabilir, böylece onların kendi alanınızda veya elinizde nasıl göründüklerini görebilirsiniz.
 • Ayakkabı ve giyim şirketi Toms, müşterilere kendilerini Peru’ya taşıma olanağı sağlamak için dünya genelindeki yüzlerce mağazasına sanal gerçeklik kurdu. Toms, tedarik zincirlerinde yer alan yerel insanlara kazandıkları her 3 doların 1 dolarını bağışlıyor ve müşteriler bu girişimin etkisini sanal gerçeklik aracılığıyla deneyimleyebiliyor.
 • Moda perakendecisi Asos artık web sitesinde AR kullanarak giydirebileceğiniz simüle edilmiş modeller sunuyor, böylece giysilerin farklı vücut tiplerinde nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Gelecekte muhtemelen kendi avatarlarımıza sahip olacağız, böylece vücutlarımızı taratabilir ve dijital dünyada kendi avatarlarımızı deneyebiliriz.

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Geleceği ve İş Olanakları

virtual-reality-metaverse-headset

Bu yeni, gelişen teknolojiler, işletmeler ve istihdam için sonsuz fırsatlar üretiyor. 2023’ye kadar AR ve VR pazarının 209,2 milyar dolara çıkması bekleniyor. VR ve AR, yazılım ve donanım geliştirme, grafik tasarım, araştırma ve daha fazlasıyla sektörleri dönüştürüyor. Tasarım ile ilgilenenlere şu yazımızı öneririz.

VR ve AR teknolojisini geliştiren ve iyileştiren talep gören kariyerler şunları içerir:

 • Yazılım mühendisliği ve geliştirme
 • Proje Yönetimi
 • Yazılım bakımı
 • Grafik Tasarım

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, nasıl çalıştığımız, oynadığımız ve öğrendiğimizle daha iç içe hale geldikçe, endüstri yalnızca büyümeye devam edecek.

Sanal Gerçeklik Firmaları Önerimiz

Ar-Ge olarak sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğe yatırım yapan firmalar aşağıda ki listemizde.

About The Author