Select Page

Yapay Zeka(AI) Nedir? Yapay Zeka Yazılım Örnekleri Nelerdir?

Yapay Zeka(AI) Nedir? Yapay Zeka Yazılım Örnekleri Nelerdir?

Yapay zeka günümüzde oldukça popüler bir konu haline geldi. Yapay zeka hakkında çokca bahsedilse de ne olduğu tam olarak anlaşılmış değil . Sosyal medya’dan , akıllı araçlara kadar kullanılan yapay zeka nedir? Yapay Zeka Kullanım Örnekleri Nelerdir?Yapay Zeka uygulama alanları nerelerdir?Yapay zeka örnekleri nelerdir? Bunun gibi sorulara yanıt vereceğiz.  

yapay-zeka-nedir-kullanım-örnekleri

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka (AI), tipik olarak insan zekası gerektiren görevleri yerine getirebilen akıllı makineler oluşturmakla ilgilenen geniş kapsamlı bir bilgisayar bilimi dalıdır. Yapay zeka, birden fazla yaklaşımı olan disiplinler arası bir bilimdir. Ancak makine öğrenimi ve derin öğrenmedeki ilerlemeler, teknoloji endüstrisinin neredeyse her sektöründe bir paradigma değişikliği yaratıyor.

Yapay zeka, makinelerin insan zihninin yeteneklerini modellemesine ve hatta geliştirmesine olanak tanıyor. Kendi kendini süren arabaların geliştirilmesinden Siri ve Alexa gibi akıllı asistanların yaygınlaşmasına kadar ilerliyor. Yapay zeka günlük yaşamın büyüyen bir parçasıdır. Sonuç olarak, çeşitli sektörlerdeki birçok teknoloji şirketi yapay zeka teknolojilerine yatırım yapıyor. Yapay zeka (ai), yazılım sektörü dünya ekonomisinde ki pastanın önemli bir kısmını elinde tutuyor.

Yapay Zeka Nasıl Ortaya Çıktı?

Yapay zeka alanındaki en eski önemli çalışma, 20. yüzyılın ortalarında ingiliz mantıkçı ve bilgisayar öncüsü Alan Mathison Turing tarafından yapıldı. 1935’te Turing, sınırsız bir hafıza ve hafızada sembol sembol ileri geri hareket eden, bulduğunu okuyan ve başka semboller yazan bir tarayıcıdan oluşan soyut bir bilgi işlem makinesini tanımladı.  Yapay zeka teriminin ilk ortaya atılışı 1956 yılında Dartmouth Konferansı’nda Prof. John McCarthy tarafından oldu. Daha sonra pek çok konuda yapay zeka geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yapıldı.

Bununla birlikte, 1997’de IBM’in “Deep Blue” adlı yapay zeka bilgisayarı dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenerek tarihe geçti. 2011 yılında IBM “Watson” adlı yapay zeka bir televizyon programında rakip yarışmacıları yendi. Böyle olunca yapay zekanın analitik işlemler ve matematik haricinde de insanlarla rekabet edebileceği anlaşıldı.

yapay-zeka-nedir-uygulama-alanları-nerelerdir

Yapay Zeka Kullanım Örnekleri Nelerdir?

Yapay zeka kullanım örnekleri arasında ;  yapay zeka uygulamaları, kişiselleştirilmiş alışveriş önerileri, sahte incelemelerin tespiti, otomatikleştirilmiş müşteri hizmetleri ve sohbet robotları, görsel olarak ürün arama programları,sesli çağrı ve akıllı ev entegrasyonları , otonom sürüş sistemleri , arama motorları sayılabilir.

Yapay Zeka Türleri Nelerdir?

Yapay zeka, zayıf ve güçlü olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılabilir. Zayıf yapay zeka, belirli bir işi gerçekleştirmek için tasarlanmış bir sistemi bünyesinde barındırır. Zayıf AI sistemleri , satranç oyuncusu yapay zekası, video oyunlarını ve Amazon’un Alexa’sı ve Apple’ın Siri’si gibi kişisel asistanları içerir. Asistana bir soru soruyorsunuz, o da sizin için cevaplıyor.

Güçlü yapay zeka sistemleri, insana benzediği düşünülen görevleri yerine getiren sistemlerdir. Bunlar daha karmaşık ve karmaşık sistemler olma eğilimindedir. Bir kişinin müdahalesi olmadan problem çözmeleri gerekebilecek durumlarla başa çıkmak için programlanmışlardır. Bu tür sistemler sürücüsüz arabalar gibi uygulamalarda veya hastane ameliyathanelerinde bulunabilir.

artificial-intelligence-AI-yazılım-teknoloji

Yapay  Zekanın Dört Türü

Yapay zeka dört türde kategorize edilebilir. Yapay zeka (ai), yazılım kavramlarından bir kısmı şöyledir;

Reaktif Yapay Zeka(Tepkisel Yapay Zeka), bir dizi girdiye dayalı olarak çıktıları optimize etmek için algoritmalar kullanır. Örneğin satranç oynayan yapay zekalar, oyunu kazanmak için en iyi stratejiyi optimize eden reaktif sistemlerdir. Reaktif yapay zeka oldukça durağan olma eğilimindedir, öğrenemez veya yeni durumlara uyum sağlayamaz. Böylece, aynı girdiler verildiğinde aynı çıktıyı üretecektir.

Sınırlı Bellek Yapay Zeka(Limitli Hafıza), geçmiş deneyime uyum sağlayabilir veya yeni gözlemlere veya verilere göre kendini güncelleyebilir. Genellikle, güncelleme miktarı sınırlıdır (dolayısıyla adı) ve hafıza uzunluğu nispeten kısadır. Örneğin otonom araçlar, “yolu okuyabilir” ve yeni durumlara uyum sağlayabilir, hatta geçmiş deneyimlerden “öğrenebilir”.

Zihin Teorisi Yapay Zeka, tamamen uyumludur ve geçmiş deneyimleri öğrenme ve akılda tutma konusunda kapsamlı bir yeteneğe sahiptir. Bu yapay zeka türleri, bir kişiyi yapay zekanın bir insan olduğuna inandırarak Turing Testini geçebilen gelişmiş sohbet botlarını içerir. Gelişmiş ve etkileyici olsalar da, bu yapay zekalar kendilerinin farkında değiller.

Öz Farkındalığı Olan Yapay Zeka, adından da anlaşılacağı gibi, duyarlı hale gelir ve kendi varlığının farkına varır. Öz farkındalığı olan yapay zeka hakkında bilim kurgu alanında ki bazı uzmanlar bir yapay zekanın asla bilinçli veya “canlı” olamayacağına inanıyor.

artifical-intelligence-yapay-zeka

Yapay Zekanın Günlük Hayatımızda Olan Kullanım Alanları Nerelerdir?

Yapay zeka, günümüzde farklı düzeylerde karmaşıklıkla birlikte bir dizi uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir sonraki adımda neyi beğenebileceğinizi öneren öneri algoritmaları, web sitelerinde veya akıllı hoparlörler biçiminde (ör. Alexa veya Siri) görünen sohbet robotları gibi popüler yapay zeka uygulamalarıdır.

AI ayrıca oyun oynamak, otonom araçları çalıştırmak, dili işlemek ve çok, çok daha fazlası için kullanılır. Aşağıda yapay zeka kullanım örnekleri verilmiştir ;

 • Savunma Sanayi
 • Siber güvenlik
 • Arama Motorları
 • Akıllı arabalar, Akıllı ev cihazları
 • Reklamcılık
 • Sesli asistanlar(Dijital Asistanlar)
 • Dil çevirileri(Çeviri uygulamaları)
 • Öneri sistemleri
 • Navigasyon Sistemleri
 • Sosyal güvenlik
 • Sağlık hizmetleri
 • e-Ticaret
artificial-intelligence-AI

Yapay Zekanın Kısa Tarihi

İşte yapay zekanın başlangıcından bu yana nasıl geliştiğine dair son altmış yılın kısa bir zaman çizelgesi.

1956 – John McCarthy “yapay zeka” terimini icat etti ve ilk AI konferansını yaptı.

1969 – Shakey, üretilen ilk genel amaçlı mobil robottu. Artık sadece bir talimat listesi yerine bir amaca sahip şeyler yapılabiliyor.

1997 – Süper bilgisayar ‘Deep Blue’ tasarlandı ve dünya satranç şampiyonu satranç oyuncusu “Garry Kasparov” bir maçta yendi. Bu büyük bilgisayarı yaratmak, IBM için çok büyük bir dönüm noktasıydı.

2002 – Ticari olarak başarılı olan ilk robot elektrik süpürgesi yaratıldı.

2005 – 2019 – Bugün, konuşma tanıma, robotik süreç otomasyonu (RPA), dans eden bir robot, akıllı evler ve diğer yenilikler ortaya çıkıyor.

2020 – Baidu, LinearFold AI algoritmasını SARS-CoV-2 (COVID-19) salgınının erken aşamalarında bir aşı geliştiren tıbbi, bilimsel ve tıbbi ekiplere yayınladı. Algoritma, virüsün RNA dizisini yalnızca 27 saniyede tahmin edebiliyor ki bu da diğer yöntemlerden 120 kat daha hızlı.

Yapay zeka geleceğimiz mi?

Yapay zeka, insan çabasının hemen hemen her alanında önemli bir rol oynamaktadır. Halihazırda büyük veri, robotlar ve Nesnelerin İnterneti gibi gelişen teknolojilerin ana itici gücüdür ve öngörülebilir gelecekte teknik öncü olmaya devam edecektir. Yapay zeka (ai), yazılım alanının gün geçtikçe popülaritesi artıyor. Bir başka faydalı yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Yapay zeka ve yazılım ile alakalı mesleklerin geleceğin mesleklerinden olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Önemli başka rehber makalelerimize şuradan ulaşabilirsiniz! Yazımızda yapay zeka nedir? Yapay zeka kullanım örnekleri nelerdir? Yapay Zekanın Günlük Hayatımızda Olan Kullanım Alanları Nerelerdir? Sorularına cevaplar aradık ve bulduk. Yeni bilgisel yazılarda görüşmek üzere.

About The Author