Select Page

Kahve fayda ve zararları nelerdir? Kahve içmek sağlıklı mı?

Kahve fayda ve zararları nelerdir? Kahve içmek sağlıklı mı?

Kahve; çeşitleri , faydaları, yan etkileri nelerdir?

Eller yukarı kahve severler. Bugün hepimizin sevdiği kahve’nin fayda ve zararlarını irdeleyeceğiz. Kaçımız sabahları bizi harekete geçirmek için lezzetli bir fincan kahve içmeyi seviyoruz? İster güne başlamak için içiyor olun, ister öğleden sonra bir ödül alın, kahve hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Ama enerji kaynağımız hakkında gerçekte ne biliyoruz? Kahve fayda ve zararları nelerdir? Kahvenin öneminden bahsedeceğiz dostlar.

Gelin birlikte kahve hakkında bir yolculuğa çıkalım . Kahveleri hazırlayın başlıyoruz.

Kahve , kahve, çay ve kakaoda oluşan doğal bir uyarıcı olan kafein kaynağıdır. Dünya çapında farklı kaynaklardan gelen birçok farklı kahve türü vardır. Kahve ve kafeinin sağlıkla ilgili birçok faydası vardır , ayrıca kullanıma bağlı olarak kahvenin yan etkileri de vardır.

Kahve hakkında her şeyi öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Size kahvenin bir özetini ve tarihçesini, türlerini, yararlarını ve yan etkilerini ve aslında ne kadar içebileceğinizi vereceğiz.

Aşağıda kahvenin fayda ve zararlarını rahatça bulabilirsiniz…

kahve fayda ve zararları

Kahvenin Tarihi

Bildiğimiz kadarıyla kahvenin kökleri eski Etiyopya ve Yemen’e kadar uzanıyor. Kültürel önemi,

keşfedildiği zaman on dört yüzyıl (evet, yüzyıllar!) geri gider – Etiyopya’da mı yoksa Yemen’de mi olduğu

tartışmaya açık olsa da. Birkaç hikaye var, ancak ikisi çok popüler olmaya devam ediyor.

Etiyopya Kahvesi Tarihi

Etiyopya’da Kaldi adında bir keçi çobanı hakkında çok yaygın bir efsane var. Bir gün keçilerinin çok enerjik olduğunu fark etti ki bu garipti. Kaynağını buldu – parlak kırmızı meyveleri olan küçük bir çalı. Şaşıran Kaldi, ceplerini doldurdu ve Kaldi’ye meyveleri keşişlerle paylaşması gerektiğini söyleyen karısına göstermek için koştu.

Rahipler önce meyveleri reddetti ve onları ateşe attı. Ama bu, çekirdekleri kavurarak cazip bir aromaya neden oldu. Rahipler, çekirdekleri hızla ateşten çıkardı ve onları bir kavanoz sıcak su içinde saklamaya çalıştı. Bu, keşişlerin denediği ve canlandırıcı bulduğu kahveyi “demledi”. Daha sonra bir içecek olarak üretmeye karar verdiler.

Pek çok yazılı ve sözlü hesap, bu keşfi, Etiyopyalıların 9. yüzyılda kahve yetiştirmeye başladığına dair yaygın inanca uyan, MS 850’ye tarihlendiriyor. Bununla birlikte, insanların başlangıçta kahve meyvelerini demlemek yerine uyarıcı olarak çiğnediğine inanılıyor.

Kahve tüketmekten içmeye kültürel değişimi neyin başlattığı belli değil. Ancak 13. yüzyılda kahve İslam dünyasına yayıldı ve burada daha farklı kaynatma teknikleri uygulanmaya başlandı ve bugün bildiğimiz kahveyi meydana getirdi.

yemen kahvesi

Yemen Kahvesi Tarihi

Yemen’de kahvenin kökeniyle ilgili birkaç hikaye var, ancak en temellerinden biri, Ghothul Ekber Nooruddin Abu al-Hasan al-Shadhili adlı bir Sufi mistik ile ilgili. Ghothul, çok enerjik bazı kuşlar gördüğünde ruhani konularda Etiyopya’da seyahat ediyordu. Bir topuz bitkisinin meyvesini yediklerini farketti.

Ghothul, seyahatlerinde dikkatini çeken bu meyveleri kendisi denemeye karar verdi. Ona da enerji verdiklerinde, meyveleri de yanında getirmeye karar verdi.

Kahve bitkisi ile etkileşime giren insanların en eski güvenilir kaydı 15. yüzyılın ortalarına aittir. Yemen’deki Tasavvuf ibadethanesinde ki sufiler, uzun saatler yatsı namazı sırasında uyanık kalmak için kahve içerdi.

Bununla birlikte, inanç, kahvenin Etiyopya’dan Yemen’e, Yemenli tüccarların kendileri için kahve yetiştirmeye başladığı bir ihracat ile geliştiği olduğudur.

Yemen aynı zamanda bugün çikolata aromalı kahve içecekleri ile ilişkilendirdiğimiz “mocha”nın da kökenidir. Ancak kökenleri, Yemen’in Kızıldeniz kıyısındaki Mocha(Muha) şehrindedir. Bu, birçoğunun kendine özgü tadıyla ödüllendirdiği Mocha kahve çekirdeğinin ticaret merkeziydi.

Popüler Kahve çeşitleri

Günümüzde pek çok ülke, her biri kendine özgü aromalara sahip kahve çekirdeklerini yetiştiriyor. Dünyada 50’den fazla ülke kahve üretiyor ve bazıları diğerlerinden daha popüler. Aşağıda bazı kahve çeşitlerine bakabilirsiniz.

 •  Hawaii

Hawaii’nin en büyük adası, en iyi bilinen kahve çekirdeklerinden bazılarını üretir – Kona kahvesi. Volkanik toprakta Mauna Loa yanardağının yamaçlarında yetiştirilir. Bölgede genellikle öğleden sonraları bulutlu bir gökyüzü görülür ve bu da bitkileri yoğun güneşten korumak için doğal bir gölge oluşturur.

 •  Kosta Rika

Bu, ıslak preslenmiş Arabica çekirdekleri üreten tek ülkedir. Kosta Rika kahvesi, keskin asiditeli orta bir gövdeye sahiptir, bu nedenle genellikle “mükemmel dengesi” için övülür. Kahve yetiştiricileri, fincas adı verilen küçük çiftliklerde çalışırlar ve yetiştirme ve işleme yöntemlerine çok dikkat ederler.

 • Kolombiya

Kolombiya, dünya çapında yıllık kahve üretimi açısından yalnızca Brezilya’dan sonra ikinci sıradadır. Ülke, kahve kalitesi için yüksek bir standardı koruyor ve kahve yetiştiriciliği, birçok küçük aile çiftliği için bir gurur kaynağı. Kolombiya ortamı, kahve yetiştirmek için mükemmel koşulları sağlar – özellikle en yüksek dereceli Colombian Supremo.

 • Kenya

Kenya kahve çekirdekleri keskin, meyvemsi bir asitliğe ve dolgun bir gövdeye sahiptir. Küçük çiftçiler, işleme ve kurutma sırasında kaliteye önem vererek Kenya Dağı’nın eteklerinde kahve yetiştiriyor.

 • Vietnam

Fransız misyonerler, 19. yüzyılın ortalarında Vietnam’a kahve getirdi. Bir süre için bir ürün olarak çürüdü, ancak daha yakın zamanda Vietnam kahve endüstrisi patladı. Vietnam şu anda dünyanın en büyük kahve üreticisi ve ihracatçılarından biri ve çoğunlukla Robusta kahvesini yumuşak bir gövdeyle yetiştiriyor.

kahve çeşitleri

Kahve yapım süreçleri

Kahvenin yapım süreçlerini inceledik ve derledik , kahveniz mutfağınıza yolculuk yaparken uzun bir yoldan geçer . Çekirdekten bardağa kadar, kahvenizin üretim süreci boyunca attığı adımlar burada!

#1 – Tohum ekmek

Kahve aslında bir tohumdur – sadece kavrulmuş mu yoksa ekilmiş mi olduğu meselesidir. İşlenmemiş tohumlar, bir kahve ağacına dönüşmek üzere toprağa geri döner. Genellikle gölgeli fidanlıklarda ve küçük aile çiftliklerinde yetiştirilirler.

#2 – Meyve hasadı

Kahve ağaçlarının meyve vermesi 3-4 yıl sürer, buna kahve kirazı denir. Bunlar, yılda yaklaşık bir kez gerçekleşen hasat için hazır olduklarında parlak kırmızı ve parlaktır. Bunlar ya şeritten toplanır (tüm kirazlar bir daldan çıkarılır) ya da seçici olarak toplanır (yalnızca olgun kirazlar elle toplanır).

#3 – İşleme

Kahve kirazlarının hemen işlenmesi gerekir; aksi takdirde meyveler bozulabilir. İşlemenin iki yolu vardır: kuru ve ıslak yöntemler.

Kuru işleme, kirazların bir yüzeye yayılmasını ve güneşte kurumasını içerir. Gün içerisinde bozulmaması için tırmıklanarak döndürülür. Daha sonra gece veya yağmur sırasında ıslanmamaları için örtülür. Bu işlem, nem içeriği %11’e düşene kadar birkaç hafta sürebilir.

Islak işleme, çekirdekte sadece parşömen kabuğunu bırakarak kirazdan posayı çıkarmak anlamına gelir. Çekirdekler daha sonra ağırlık ve boyuta göre ayrılır, ardından suyla dolu fermantasyon tanklarına aktarılır, Müsilaj tabakası 1-2 gün içinde çözülür, ardından çekirdekler kurumaya hazır hale gelir.

Kahve kirazlarının hemen işlenmesi gerekir; aksi takdirde meyveler bozulabilir. İşlemenin iki yolu vardır: kuru ve ıslak yöntemler.

Markete gelene kadar geçen süreçler

#4 – Kurutma

Kahve çekirdekleri ya güneşte bırakılarak ya da tamburlarda döndürülerek kurutulur. Kuru çekirdeklere “parşömen kahvesi” denir. İhracata hazır olana kadar jüt veya sisal torbalarda otururlar, bu noktada öğütülürler.

#5 – Frezeleme ve ihracat

İlk olarak, işlenmiş ve kuru çekirdekler kabuklanır – ıslak işlenmiş kahve için parşömen tabakası veya kuru işlenmiş kahve için kuru kabuk çıkarılır. Daha sonra çekirdekler sınıflandırılır ve boyut ve ağırlıklarına göre sıralanır. Bu noktada, renk lekeleri gibi kusurlar için de kontrol edilirler. Arızalı çekirdekler çıkarılır.

Bu kalite kontrollerinin ardından çekirdekler ihracata hazırlanır.

#6 – Test Etme

Kahvenin kalite testi, tat ve görsel kalitenin değerlendirilmesini içeren “kupalama” olarak adlandırılır. Çekirdek görsel olarak değerlendirilir, ardından laboratuvar kavurma makinesinde kavrulur. Bunu takiben öğütülür ve sıcaklık kontrollü suda infüze edilir. Test cihazı aroma, tat ve özellikleri değerlendirecektir.

#7 – Kavurma

Onaylı kahve grupları kavrulmaya gönderilir ve bu da yeşil kahve çekirdeklerini hepimizin aşina olduğu muhteşem kahverengi kahvelere dönüştürür. Makineler, çekirdekleri sürekli yuvarlandığı ve yanmayı önlemek için hareket ettiği yaklaşık 550ºF’lik tutarlı bir sıcaklıkta kavurur.

Bu kavurma işlemi, çekirdeklerdeki hoş kokulu bir yağ olan kafeolün kilidini açar. Kahvenin lezzet ve aromasının kaynağı budur.

Kavurma işleminden hemen sonra çekirdekler hava veya su ile soğutulacaktır. Daha sonra içki üretimi için toptancılara veya kahvehanelere partiler halinde gönderilir.

#8 – Öğütme ve demleme

Bu noktada kahve son aşamalarına ulaşır. İster toptancı, ister kahvehane, ister birey olsun, iyi bir demleme kahve çekirdeklerini öğüterek “öğütülerek” başlar. İstediğiniz demleme türüne bağlı olarak kahveyi kaba veya ince öğütebilirsiniz. Bundan sonra, tercih ettiğiniz yöntemi kullanarak demlemek ve presto – bir fincan kahve!

Kahve fayda ve zararları

Elinizde bir fincan kahve ile merak edebilirsiniz – sizin için sağlıklı mı? Görünüşe göre, kahve ve kafeinin birçok sağlık yararı var. İşte her gün 95-400mg kafein (veya 25~225gram kahve) içmenin iyi etkilerinden sadece birkaçı.

#1 – Vitamin ve mineral kaynağı

Bir 225~ gram fincan demlenmiş kahve, kan akışınızı iyileştiren ve enerjiyi artıran yaklaşık 95-100 mg kafein içerir.  Kahve aynı zamanda vücudunuzun sağlığı için gerekli olan iyi bir B2 vitamini veya riboflavin ve magnezyum kaynağıdır.

#2 – Daha düşük Tip 2 Diyabet riski

Kahve, şekerli içeceklerin çoğundan daha düşük kaloriye ve karbonhidrata sahiptir, bu nedenle mükemmel bir alternatiftir. Kahve ve çay ayrıca diyabet önleyici maddeler içerebilir.

#3 – Daha düşük kalp krizi ve felç olasılığı

Kahve içmek kalp yetmezliği riskinizi azaltabilir – hiç kahve içmeyenlere kıyasla fincan başına yaklaşık %5-12 oranında düşer. Bu elbette sadece şekersiz veya az şekerli ve az yağlı içecekler içindir.

Bu arada, araştırmalar kahvenin felç geçirme riskinizi azaltabileceğini göstermiştir.

#4 – Azaltılmış depresyon riski

Kahve içerseniz, depresyon ve buna bağlı zihinsel farklılıklar geliştirme olasılığınız daha düşüktür. Kafein, kan seviyelerinizdeki oksidatif stresi azaltabilen antioksidan etkilere sahiptir. Ayrıca, depresyonlu kişilerde daha fazla bulunan iltihapla ilgili proteinleri de düşürür.

#5 – Alzheimer riskinin azalması

Bazı araştırmalar, 2-3 fincan kahve içen yaşlı insanların (65 yaş ve üstü), kahve içmeyenlere göre bunama geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir.

kahve yapımı ve kahve fayda ve zararları nedir

Kahvenin fayda ve zararları yan etkiler

Öte yandan, kahve ve kafein tamamen faydalı değildir. Özellikle çok fazla içerseniz veya şekerli, yüksek yağlı içecekler içerseniz, buna bağlı yan etkiler vardır. Paracelsus dediği gibi : Her şey zehirdir önemli olan dozudur.

#1 – Kaygıyı artırır

Aşırı miktarda kahve içmek endişeli ve gergin hissetmenize neden olabilir. Bunun nedeni, kafeinin dopamin ve noradrenalini artıran adenosin reseptörlerini bloke etmesidir. Ayrıca kalp atış hızınızı artırır.

Halihazırda önceden var olan bir endişe durumunuz varsa, aşırı kafein semptomlarınızı kötüleştirebilir.

#2 – Uyku düzenini bozar

Kafein bir uyarıcı olduğu için sizi uyanık tutar ve daha sonra geceleri aldığınız dinlenmenin kalitesini ve miktarını etkileyebilir. Uyku zamanı geldiğinde vücudunuza sinyal gönderen sirkadiyen ritminize müdahale eder. Bu, özellikle öğleden sonradan akşama kadar kahve tüketirseniz zararlıdır.

#3 – Kan şekerini yükseltir

Sade sade kahve içmek aslında Tip 2 Diyabet riskinizi azaltabilir, ancak latte ve macchiatos gibi şekerli ve yüksek yağlı içecekleri tercih ederseniz, bunun yerine kan şekerinizi yükseltirsiniz.

#4 – Mide ekşimesi veya asit reflüsünü kötüleştirir

Kahve ve kafein, mide ekşimesini veya asit reflüyü daha da kötüleştirebilir. Gastro-özofageal reflünüzden sorumlu değildir (genellikle), ancak asitliği ve kafein içeriği semptomları artırabilir.

Kafeinsiz kahve fayda ve zararları

kafeinsiz-decaf-kahve fayda ve zararları

Kafeinsiz kahve içerek bu olumsuz etkilerin bazılarını hafifletebilir veya kahvenizi kafeinsiz alabilirsiniz. Normal kahve gibi, kafeinsiz de kavrulmamış yeşil kahve çekirdekleri olarak başlar. Bununla birlikte, doğrudan kavurmaya gitmek yerine, kafeini çıkarmak için çekirdekler önce sıvıya (ya su ya da kimyasallarla karıştırılmış su) batırılır.

Kafeinsizleştirme işlemi, kahve çekirdeklerinden kafeinin yaklaşık %97’sini uzaklaştırır ve fincan başına yaklaşık 2 mg kafein bırakır.

Ne kadar kahve tüketmeli?

Kahve elbette herkes için değil. Örneğin çocuklar kahve tüketmemelidir (kola gibi hafif kafeinli içeceklere izin verilmesine rağmen). Kahve içmemesi gereken diğer kişiler şunlardır:

Anti-anksiyete ilaçları ve benzeri reçeteler kullanan kişiler

Hamile veya emziren kadınlar

Kalp hastalığı veya yüksek tansiyondan muzdarip insanlar

Sağlıklı yetişkinler günde maksimum 400 mg kafein tüketebilir. Bu yaklaşık dört ila beş 225~gr fincan demlenmiş kahve eder. Bu arada, gençler günde 100 mg veya daha az kafein tüketmelidir. Kahve fayda ve zararları incelemeye devam edelim.

Tüm potansiyel kahve kaynaklarına dikkat etmeniz önemlidir. Kafein sadece kahve veya çayda değil, çikolata ve kola gibi diğer yiyecek ve içeceklerde de bulunabilir. Her gün aldığınız kafein miktarının bilincinde olmak, aşırı kafein alımının etkilerini önleyebilir.

Çok fazla kahvenin yan etkileri

kahve fayda ve zararları nelerdir

Fazla kahve fayda ve zararları nelerdir?

Günde 400 mg’dan fazla kafein tüketirseniz, aşağıdaki gibi olumsuz etkilere maruz kalmanız olasıdır:

 • Huzursuzluk
 • Gerginlik veya titreme
 • Baş ağrısı
 • Yüksek kalp atış hızı
 • Dehidrasyon
 • Anksiyete belirtileri
 • Uykusuzluk hastalığı

Ayrıca kafeine bağımlılık geliştirebilirsiniz.

Kafein bağımlılığı ve sağlık hakkında daha fazlası için.

Kahve ve uzun yaşam arasında ki bağlantı

İşte bu kadar – bilim, ölçülü kahvenin aslında sizin için iyi olduğunu ve aslında uzun ömürlü olmanıza fayda sağlayabileceğini gösteriyor. Mutlaka daha uzun yaşamanızı sağlamaz, ancak ölüm risklerini azaltır ve vücut sağlığını destekler. Bu, kahvenin sadece güne başlamak veya öğleden sonra size daha fazla enerji vermek için harika olmadığı anlamına gelir – genel sağlığınız için iyidir. Bugün kahve fayda ve zararları yazımızın sonuna geldik. Kahve içmenin keyifli olduğu kadar dozunda olursa sağlıklı olucağını öğrendik. Bir sonraki paylaşıma kadar hoşçakalın kahve ile kalın…

Kahve hakkında başka bilgiler için ziyaret edebilirsiniz.
About The Author