Select Page

Ölmeden önce mutlaka oynamanız gereken oyunlar!

Ölmeden önce mutlaka oynamanız gereken oyunlar!

Mutlaka Oynamanız Gereken Oyunlar Listesi

Şunu biliyoruz ki  modern dünyadaki video oyunlarının sayısı ve insan ömrünün görece kısalığı düşünüldüğünde, bu oyunların hepsini kendi kaçınılmaz son kullanma tarihimizden önce oynamak için yeterli zamanımız yok. Hepimiz eğlenmek istiyoruz , zaman hızla geçiyor ve mükemmelliği aramak kolay bir iş değil. Zamanınızı kaliteli oyunlarla geçirmeniz için sizler için en iyi oyunları listeledik.Ölmeden önce mutlaka oynanması gereken oyunlar sizlerle.

Bir oyunu gerçekten harika yapan nedir? Mekanik mi? Sanatı mı? Genel estetik mi? Grafikleri mi? Belki de tüm bu özelliklerin bir kombinasyonu. Kalbimizde istek , heyecan ve oynamaya devam etme arzusu uyandıran oyunlar elbette var . RPG  , korku , aksiyon destanlarına bakacağız. Ölmeden önce mutlaka oynamanız gereken oyunların bir listesi burada. İster bilinmeyenin karanlık keşiflerine, ister vahşi ve çılgın harikalar diyarlarında neşeli boğuşmalara meraklı olun, bu listede sizin için mutlaka uygun bir oyun var.

Dark Souls serisi elbette  listemizde

dark souls-ölmeden-önce-mutlaka-oynanması gereken-oyun-oyunlar

Ölmeden önce mutlaka oynanması gereken oyunlar dendiğinde akla gelen bir başka oyun dark souls karşınızda. Geliştirici FromSoftware’in kabus yüklü kardeş oyunu Bloodborne ile birlikte Dark Souls üçlemesi başlı başına bir alt tür haline geldi ve sayısız taklitlere ilham verdi. Bu, yalnızca oyunların mükemmelliğine değil, erişilebilirliklerine de bağlayabiliriz. Bandai Namco sayesinde ilk Dark Souls, o neslin üç büyük platformu olan PlayStation 3, Xbox 360 ve Windows PC’nin her birinde izleyici buldu. Görünüşe göre bir gecede “Ölmeye Hazırlan” ifadesi, endüstrinin en zorlu oynanışı, en hassas mekanikleri ve en derin, en karanlık ilmi ile eşanlamlı hale geldi.

Ölmekte olan bir ölümsüz ejderha ırkına karşı sonsuz bir savaş yürüten düşmüş tanrılardan bahsediyor. İnsanlığın ve onun karamsar bir şekilde umutlu – ama nihayetinde korkulu – doğasının bir hikayesi. Dark Souls, deşifre etmek için zekice dedektiflik , araştırma ve mücadele (veya benzer düşünen meraklılardan oluşan bir topluluk) gerektiren bir hikayeye sahip, benzeri olmayan bir aksiyon-macera RPG’sidir. Bunun merkezinde oyunun vahşice zorlayıcı itibarı yatıyor. Keza MacDonald’ın IGN’de yazdığı gibi, “Dark Souls’ta ölüm her şeydir. Bu eğitimi, ilerlemeyi, olağanüstü çeşitliliği, çürüyen ve ahlaksız ortamlarının tamamında tekrar eden stilistik ve tematik motiftidir.Başarınız ölümünüzde yatıyor . RPG severseniz Dark Souls size göre kaçırmayın derim. Eğer bu oyunları açabilecek bir bilgisayarı uygun bir fiyata arıyorsanız şu yazımızada bakabilirsiniz.

The Elder Scrolls V: Skyrim Fantastik bir RPG oyununu deneyin

the-elder-scrolls-v-skyrim-ölmeden önce mutlaka  oynanması gereken oyun  oyunlar.webp

IGN bunu “son derece kişisel, son derece ödüllendirici bir deneyim ve şimdiye kadar üretilmiş en iyi rol yapma oyunlarından biri” olarak nitelendiriyor. GameSpot, “büyülerin en muhteşemini gerçekleştirdiğini: çok büyük zaman parçalarının siz farkına varmadan yok olmasına neden olan” dedi. Kesinlikle haklı olduklarını söylüyoruz. Bethesda Game Studios’tan The Elder Scrolls V: Skyrim, tesadüfi olan 11/11/11 tarihinde piyasaya sürüldüğünden beri oyuncuların kalplerini ve zihinlerini fethediyor ve duracak gibi görünmüyor. Skyrim, sınırdaki bir fantezi imparatorluğunun sürükleyici birinci şahıs RPG hikayesini anlatıyor. Tamriel’in kuzey kıtası eski, uyuyan bir kötülük tarafından kuşatıldığını ve onu durdurmak için son Dragonborn(Ejderdoğan) olarak sizi göreve çağırıyor kalmış. Pek çok ejderha, vampir, iblis ve diğer şaşırtıcı yaratıklar önünüze çıkıyor.

Devlerin omzunda durduğunu öne sürerek Skyrim’in gösterisini göz ardı etmek kolaydır. Gerçekten de, Elder Scrolls serisinin Skyrim’den önceki her bölümü, kendi başına bir oyun kilometre taşını temsil ediyor. Ancak Brad Shoemaker’ın Giant Bomb için yaptığı inceleme, çoğumuzun paylaştığı amansız coşkuyu mükemmel bir şekilde yakalıyor: “Bildiğim başka hiçbir oyun, bu kadar çok hareketli parçayla, mükemmel, sonsuz özelliklerini devreye sokma şekli konusunda bu kadar fazla seçenekle dolu bu kadar muazzam bir dünya yaratmak için çalışmadı”. Bir oyunun düzinelerce saatlik oynanış sunması başka bir şey, o oynanışın yeterince iyi olması başka birşey. Skyrim dünyasında kaybolana kadar yaşamak isteyeceğinizi düşünüyoruz.

BioShock serisi ise farklı bir heyecan uyandırıyor

bioshock-ölmeden önce mutlaka  oynanmalı

2K Games’ten BioShock inkar edilemez derecede orijinal ve özgün bir yapım. Irrational Games’in bizi Columbia’nın göklere çıkaran genişliğine götürmesinden çok önce, ironik bir şekilde Rapture olarak bilinen Andrew Ryan’ın su altı şehrinin ışıksız derinliklerini keşfettik. Şimdiye kadar oynadığınız hiçbir şeye benzemeyen bir nişancı, daha önce görülmemiş silahlar ve taktiklerle dolu olarak oluşan . Ölmeden önce mutlaka oynanması gereken oyunlar arasındadır. BioShock, sihir gibi hissettirecek kadar şaşırtıcı gizemler, kargaşa ve bilim kurguyla dolu bir art deco FPS şaheseridir. Oyuncular, Rapture’ın denizin altındaki manyak istilasına uğramış koridorlarında gezinirken, şehrin kurucularının gerçek doğasını ve bu kasvetli ama gösterişli distopyanın ortasında bu sırların insanlığın geleceği için ne anlama geldiğini keşfedecekler.

Kristan Reed’in Eurogamer için yazdığı gibi, “Bu başyapıtı oynayarak geçirilen saatler, video oyunlarının çoğumuz için neden bu kadar sevilen bir zaman kaybı olduğunun mükemmel bir özetiydi. Heyecan verici, ürkütücü, dokunaklı, kafa karıştırıcı, eğlenceli, zorlayıcı ve çok çok karanlık bir oyun sizleri bekliyor. BioShock, yalnızca oyunun gerçek sinemasal potansiyelini gerçekleştirdiğinin bir işareti değil, aynı zamanda bir oyunun o kadar çok eğlence sanatı formunu o kadar ustaca bir araya getirdi ki, bu ortamın ne kadar esnek olabileceğinin en iyi göstergesi.” Artık güzel bir oyun motoruna sarılmış başka bir nişancı oyunu değil, şimdiye kadar tasarlanmış en inandırıcı, ayrıntılı ve sanatsal oyun dünyasının içinde var olan ve ortaya çıkan bir hikaye göreceksiniz.

The Last of Us Muhteşem hikayesiyle büyülüyor

the-last-of-us-ölmeden önce mutlaka

Ödüller her şey değildir diyebilirsiniz fakat  oyununuz 200’den fazla yılın oyunu ödülünün sahibi olduğunda, bu dikkat etmeye değer bir oyun olduğuna işaret bizim düşüncemize göre. Jak ve Daxter’ın yaratıcıları ve hayranların en sevdiği Uncharted destanı Naughty Dog’dan The Last of Us sadece dikkat etmeye değer değil, aynı zamanda duygusal enerjinizin her zerresine değer (ve çok şey gerektireceği kesin). The Last of Us’ta hayatta kalan iki kişinin ve beklenmedik müttefiklerin hikayesine tanık olurken, salgın sonrası acımasız bir dünyayı keşfedeceksiniz. Şiddetten kurtulan Joel, Ellie olarak bilinen 14 yaşındaki bir kızı baskıcı bir askeri karantina bölgesinden kaçırmak için tutulurlar. Ancak kahramanlarımız, virüs bulaşmış canavarlardan oluşan şiddetli bir cehennem manzarasının ortasında cevaplar ve yeni bir yaşam tarzı ararken, bu küçük iş hızla tüm Amerika Birleşik Devletleri’nde üzücü bir yolculuğa dönüşür.

Başroller Troy Baker ve Ashley Johnson’ın inanılmaz performansları, yürek burkan anlatımı, heyecan verici üçüncü şahıs aksiyon oyunu ve besteci Gustavo Santaolalla’nın göz yaşartıcı müziği ile The Last of Us,  mutlaka oynanması gereken bir şaheserdir . Bütün hikayesi sizi içerisine çekiyor desek yalan olmaz! Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hikaye anlatımı eşsiz , etkileyici ve çok katmanlı olduğu kadar sağlam, az oynanmış ve gerçek. Modern aksiyon oyununun olmaya çalıştığı her şey açısından, The Last of Us son nokta. Başka söylenecek bir şey bırakmıyor.”

Resident Evil 4 tüm şeytanlara karşı savaşın

Residen-evil-4-ölmeden önce mutlaka  oynanması gereken oyun  oyunlar.webp

2005 yılında piyasaya sürülen Resident Evil 4’ü muhtemelen şimdiye kadar yapılmış en iyi konsol video oyunu ve kesinlikle korku oyunlarının önümüzdeki yıllarda ölçüleceği standart olarak adlandırabiliriz. Bu cesur bir iddia olarak gelebilir, ancak – Resident evil 4’ün en iyinin en iyisi olarak taçlandırmaya hazır olmasak da – onu iyi oyunlarda kesinlikle oynamak isteyeceğiniz bir oyun olarak rahatlıkla koyabiliriz. Capcom’un efsanevi hayatta kalma korku serisinin altıncı sürümü Resident Evil 4, özel ajan Leon Kennedy’nin ve Umbrella Corporation’ın İspanya’daki hain Las Plagas salgınına karşı verdiği savaşın ürkütücü hikayesini anlatıyor. Amerikan başkanının kaçırılan kızını kurtarma görevine gönderilen Leon, Los Illuminados tarikatının gizemlerini çözmeyi başarır (hatta eski dostu Ada Wong ile karşılaşır).

Resident Evil 4’ü bu kadar özel yapan nedir? Söylemesi kolay ama yakalaması zor. Bu kırsal Avrupa köyü ve onun sefil sakinleriyle ilgili bir şey, doğrudan bir gotik korku romanının sayfalarından fırlamış gibi hissettirirken, aynı zamanda bir John Carpenter filminin yürek burkan korku aksiyonunu da yakalıyor. Games Radar’ın belirttiği gibi, “Basitçe söylemek gerekirse, Resident Evil 4 serideki en sıkı, en erişilebilir oyun ve piyasadaki en iyi oyunlardan biri.” IGN puanları oldukça yüksek ve “[Resident Evil 4], şimdiye kadar yapılmış en iyi hayatta kalma korku oyunu olabilir. Resident Evil 4’e sahip değilsiniz. O size sahip. Kesinlikle sahip olunması gereken bir oyunu.”

Dead Space serisi  gerçek bir korku oyunu

dead-space-ölmeden önce mutlaka  oynanması gereken oyun  oyunlar.webp

Silent Hills ve Resident Evils dünyasında, bir hayatta kalma korku oyununun kalabalığın arasından sıyrılması çok fazla çaba, dövüş ve şans gerektiriyor.

Dead Space, mühendis Isaac Clarke’ın ve onun yabancı bir dünyanın etrafında derin yörüngede dolanan terk edilmiş bir maden gemisi olan USG Ishimura’daki korkunç Necromorph salgınından sağ kurtulma görevinin öyküsünü anlatıyor. Basitçe söylemek gerekirse, inanılmaz. Dead Space’ten önce, bilim kurgu korku aksiyon arenasındaki en güçlü yarışmacılar, tartışmasız id Software’in Doom 3’ü ve Valve Corporation’ın Half-Life serisiydi. Dead Space’ten sonra diğerleri, Schofield’ın uzman ekibinin öncülüğünü yaptığı çığır açan parçalamaya dayalı mekanik gelişmeleri taklit etmeye çalışmışlardı. GameSpot, Dead Space’i “hayallerinize musallat olacak ve sizi daha fazlası için yalvarmaya bırakacak inanılmaz derecede atmosferik ve rahatsız edici derecede ürkütücü bir derin uzay macerası” olarak adlandırıyor. Ve Game Informer şu şekilde öne sürüyor, “En güçlü yanınız korkuysa, ışıkları kısın, surround sesi açın ve aldığınız en derin nefesi alın. Sanırım siz de aynı fikirde olacaksınız, hiçbir oyun bu kadar korkutucu olmamıştı.”

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain aksiyon ve gizlilik birlikte

metal-gear-solid-v-the-phantom-pain-ölmeden önce mutlaka  oynanması gereken oyun  oyunlar.webp

Konami ve geliştirici Kojima Productions’ın bu aksiyon-macera gizlilik oyunu, Metal Gear Solid serisinin uzun zamandır beklenen zirvesiydi ve casusluk, klonlar ve küresel komplolara ilişkin bu bilimkurgu esintili savaş zamanı masalında doruk noktasını temsil ediyor. Eşlik eden oyunu Metal Gear Solid V: Ground Zeroes’un hemen ardından, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Eylül 2015’te birden fazla platformda yayınlandı ve oyun dünyasını hızla kasıp kavurdu. Sürükleyici, gizliliğe dayalı sandbox oynanışına ve son teknoloji ürünü dünya inşasına ek olarak The Phantom Pain, oyunculara birden çok nesil konsol oyununa yayılan bir hikaye için çok ihtiyaç duyulan bir sonuç sundu. Hayranlar, dünyasının şimdiye kadar yaratılmış en gerçekçi versiyonunda oynama fırsatını kullanırken, efsanevi kahraman Solid Snake’in motivasyonlarını nihayet anlayacaktı.

 Uygun bir şekilde “Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, Şimdiye Kadarki En İyi Metal Gear” Minimal tutuşlar, güçlü vuruş hissiyatı ve tabi ki akıcı oynanışıyla tam bir fps klasiği oldu bile. Metal Gear Solid V: Tiyatral anlaşılmazlığa  , kaynak yönetimine sarılmış bir taktik gizlilik simülasyonu olarak dikkat çekiyor. Mutlaka Metal Gear Solid serisini oynamanızı tavsiye ediyoruz. Önemli bir inceleme olarak şu makaleye bakabilirsiniz.

About The Author