Select Page

UI ve UX Nedir?|UI ve UX Tasarım Özellikleri ve Farkları

UI ve UX Nedir?|UI ve UX Tasarım Özellikleri ve Farkları

UI tasarımı ve UX tasarımı, web ve uygulama tasarımında en sık karıştırılan ve karıştırılan terimlerden ikisidir. Genellikle tek bir terim olan UI/UX tasarımında bir araya getirilirler ve yüzeyden bakıldığında aynı şeyi açıklıyor gibi görünürler. İkisinin jargona çok fazla inmeyen sağlam açıklamalarını bulmak genellikle zordur. Ama korkmayın! Bu makalenin sonunda, onları neyin farklılaştırdığına ve birbirleriyle nasıl ilişkili olduğuna dair iyi bir fikire sahip olacaksınız. UI (User interface) nedir,UX nedir sorusuna beraber yanıt bulalım. Öyleyse işin içine dalalım!

UI Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, kullanıcı arayüzü (user interface), bir kullanıcının dijital bir ürün veya hizmeti kullanmak için etkileşime girebileceği herhangi bir şeydir. Buna ekranlar ve dokunmatik ekranlar, klavyeler, sesler ve hatta ışıklar dahil her şey dahildir. Bununla birlikte, UI (kullanıcı arayüzü) web sitelerinin ve web uygulamalarının kullanıcıya sunduğu işlevselliği ve deneyimi etkileyen önemli bir faktördür.

UX Nedir?

Kullanıcı deneyimi veya UX, kullanıcı arayüzünde ki (UI) iyileştirmelerin bir sonucu olarak gelişti. Kullanıcıların etkileşime girecekleri bir şey olduğunda, olumlu, olumsuz veya tarafsız deneyimleri, kullanıcıların bu etkileşimler hakkında hissettiklerini değiştirdi.UI(user interface) , UX birlikte ortaya çıktı. Kullanıcının deneyimi son yıllarda gelişen önemli bir disiplin olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcı deneyimi, son kullanıcının şirket hizmetleri ve ürünleri ile etkileşiminin tüm yönlerini kapsıyor.

ui-ve-ux-nedir

UI ve UX Arasındaki Farklar Nelerdir?

En temel düzeyde, UI, bir kişinin bir ürün veya hizmetle etkileşime girmesini sağlayan tüm öğelerden oluşur. Öte yandan UX, o ürün veya hizmetle etkileşime giren bireyin tüm deneyimden aldığı şeydir.UI ve UX tasarım özellikleri ve farkları açıklamasını şöylede yapabiliriz;

Kullanıcı arayüzü tasarımının son derece önemli bir parçası olduğu açık olsa da, toplam kullanıcı deneyimini kullanıcı arayüzünden (UI) ayırmak önemlidir. UI(user interface) , UX ayrımına örnek olarak ; film incelemeleri içeren bir web sitesini düşünün. Bir film bulmak için kullanıcı arayüzü mükemmel olsa bile, temel veritabanı ve kullanıcı arayüzü yalnızca büyük stüdyolardan filmler içeriyorsa, küçük bağımsız bir sürüm hakkında bilgi isteyen bir kullanıcı için kullanıcı deneyimi zayıf olacaktır. UX kullanıcı deneyimi ve hissiyatını bu noktada artırır ve oldukça akıcı bir deneyim sunar. Kolaylık sağlamak , sade arayüz ve muhteşem bir deneyim UX tasarımın odak noktasıdır.

UI(user interface) , UX iyi kullananlar da örneğin Google’ı ele alalım. Meşhur sade arayüzü, harika bir deneyimin nasıl zorlayıcı bir etkileşimden kaçınılması gerektirdiğini anlatır. Google, kullanıcıya odaklanarak siteye geldiklerinde tek bir şeyin peşinde olduklarını bilir. Bu bilgi ve içeriktir. Buna ulaşımın çabuk olmasını istediklerinin farkındalar.

Google’ın geniş çapta kabul gören bir arama motoru olması, şirketin bu deneyimi ve beklentiyi ne kadar iyi karşıladığını gösteriyor. Bir kişinin bilmek istediği hemen hemen her şeye göz açıp kapayıncaya kadar erişilebilir durumda.

kullanici-deneyimi-tasarimi-nedir

UI Tasarım Nedir? UI Tasarım Özellikleri

UI (Kullanıcı Arayüzü) tasarımı, dijital bir ürünün estetiğini tasarlamaya yönelik kullanıcı merkezli bir yaklaşımdır. Özünde, bir web sitesinin veya uygulamanın kullanıcı arayüzünün görünümünü ve hissini yaratırlar. Arayüz, uygulamanın grafik düzenidir. Bu arayüzler sadece işlevsel olmamalı, aynı zamanda kullanımı kolay ve görsel olarak çekici olmalıdır.

UI tasarımcıları, kullanıcıların bir ürünle etkileşim kurmasına izin veren görsel temas noktalarına odaklanır. Bu, tipografi, renk paletleri, düğmeler, animasyon ve diğer görüntüleri içerebilir. Bir uygulamada yapabileceğiniz her şeyi düşünün . Mesela silmek için kaydırın, yenilemek için aşağı çekin, metin girin vb. Uygulamayla etkileşime girmenizi sağlayan tüm bu görsel öğeler veya animasyonlar tasarlanmalıdır. Kullanıcı arayüzü ve grafik tasarım arasında pek çok benzerlik vardır, ancak bunlar aynı şey değildir.

UX Tasarım Nedir? UX Tasarım Özellikleri

Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı , tasarım ekiplerinin kullanıcılara anlamlı ve alakalı deneyimler sağlayan ürünler oluşturmak için kullandıkları süreç tasarımıdır. UX tasarımı, markalaşma, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri de dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme sürecinin tamamının tasarımını içerir.

UX tasarımı, tüm kullanıcı yolculuğunu kapsadığından, çok disiplinli bir alandır.UX tasarımcıları, görsel tasarım, programlama, psikoloji ve etkileşim tasarımı gibi çeşitli geçmişlerden gelir. UX tasarım özellikleri arasında; kullanıcılar için tasarım yapmak aynı zamanda erişilebilirlik konusunda daha geniş bir kapsamda çalışmak ve küçük metinleri okumak gibi birçok potansiyel kullanıcının fiziksel sınırlamalarını karşılamak vardır.

UI Tasarımcı Nedir ve UI Tasarımcı Ne İş Yapar?

UI tasarımcılarının genellikle grafik tasarım, iç tasarım veya görsel sanatlar alanında bir geçmişi vardır. Kullanıcı için kullanımı kolay ve tatmin edici kullanıcı arayüzleri yapmaktan sorumludurlar. Bunlar doğası gereği grafikseldir ve birkaç isim vermek gerekirse web sitelerini, uygulamaları ve video oyunlarını içerir.

UX tasarımcısının fikirlerini hayata geçirmek, UI tasarımcısının işidir.

UX ekibi sürecini tamamlayıp bir wireframe teslim ettikten sonra, UI Tasarımcıları ürünün görsel olarak nasıl yerleştirileceğini tasarlamakla görevlidir. Web sitelerinde, kullanıcının etkileşimde bulunduğu her ekran veya sayfadaki öğelerden sorumludurlar.

Bir UI tasarımcısının görevleri şunları içerebilir;

 • Konsept aşamasından web geliştiricilerine nihai teslime kadar tüm görsel tasarım aşamalarını yürütebilir.
 • Wireframe, storyboard’lar, kullanıcı akışları, site haritaları oluşturabilir.
 • Markanın tasarım yönergelerini, en iyi uygulamalarını ve standartlarını oluşturabilir ve tanıtabilir.
ui-ve-ux-farklari-nelerdir

UI Tasarımcı Hangi Yeteneklere Sahip Olmalı

UI tasarımcılarının en son trendler, teknikler ve teknolojiler konusunda güncel olması gerekir. Grafik tasarım konusunda görsel tasarım, arayüz tasarımı, marka tasarımı, layoutlar vb. bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca görsel tasarım ve wireframing araçlarına (Adobe XD, Figma, Sketch, Mockplus) hakim olmaları gerekmektedir. Çevik/Scrum geliştirme süreçlerinde çalışma ve hızlı prototipleme için HTML, CSS ve Javascript öğrenme deneyimi de faydalıdır. Ayrıca aşağıda ki bazı sosyal becerilerde gereklidir.

 • Yaratıcılık – UI tasarımcıları fikirleri görsel bir şekilde kavramsallaştırmalıdır. Bu, bazen karmaşık fikirleri veya engelleri alıp bunları basit, güzel ve kullanıcı dostu bir şekilde sunmak anlamına gelir. Bu yaratıcılık gerektirir.
 • Takım çalışması ve iletişim — UI tasarımcısı bir takım oyuncusu olmalıdır. Ürün tasarımcıları ve web geliştiricileri ile yakın bir şekilde çalışırlar, bu nedenle başarılı bir nihai ürün oluşturmak için net bir şekilde iletişim kurmaları gerekir.
 • Uyarlanabilirlik(Adaptiflik) — Teknoloji sürekli değişiyor. İyi UI tasarımcıları, ürünlerini ve hizmetlerini sürekli iyileştirmek için değişimi kucaklar ve endüstri trendlerinin zirvesinde kalır.

UX Tasarımcı Nedir ve UX Tasarımcı Ne İş Yapar?

Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcıları, insanlar ve ürünler arasındaki etkileşimi optimize etmek için çalışır. UX tasarımcısının rolü, bir ürün veya hizmeti kullanılabilir, eğlenceli ve erişilebilir kılmaktır. Birçok şirket kullanıcı deneyimleri tasarlarken, terim genellikle web siteleri ve uygulamalar için dijital tasarımla ilişkilendirilir. Kesin süreç üründen ürüne ve şirketten şirkete değişse de, tasarımın genel aşamaları aynı kalma eğilimindedir. Tasarım yapmak için laptop lazım ise şuradan yazımıza ulaşabilirsiniz.

Özetle, UX tasarımcılarının çok çeşitli iş sorumlulukları vardır.

 • Kullanıcı karakterleri tasarlama ve kullanıcı araştırması yapma
 • Kullanıcı akışlarını ve wireframe tasarlama
 • Ürün prototipleri oluşturma
 • Ürünleri gerçek kullanıcıların üzerinde test edilmesi
 • Sürekli test yoluyla ürünleri zaman içinde iyileştirilmesi
kullanici-arayuzu-tasarimi-nedir

UX Tasarımcı Hangi Yeteneklere Sahip Olmalı

UX tasarımcıları, pazara başarılı bir ürün veya hizmet getirmek (veya mevcut bir ürünü geliştirmek) için çok çeşitli teknik ve işyeri becerilerinden yararlanır. Bu becerilerin çoğu diğer alanlardan aktarılır, bu nedenle, UX tasarımında yeni olsanız bile, muhtemelen zaten birkaç tane proje geliştirmişsinizdir. Bu temel becerilere odaklanarak bir kariyer için güçlü bir temel oluşturmaya başlayabilirsiniz. UX tasarım için gereken laptopları alırken dikkat etmeniz gerekenlere şuradan ulaşabilirsiniz.

İşyeri becerileri

 • İletişim becerileri, kullanıcılarla etkili bir şekilde görüşme yapmanıza ve çözümlerinizi müşterilere veya yönetime sunmanıza yardımcı olacaktır.
 • Empati, sorunları ve çözümleri kullanıcının bakış açısından düşünmenizi sağlar.
 • İşbirliği becerileri, ekibinizle uyum içinde çalışmanıza, geri bildirim almanıza, çözümleri keşfetmenize ve uzmanlıktan yararlanmanıza olanak tanır.
 • Eleştirel düşünme, sizi varsayımlarınıza meydan okumaya ve yeni çözümler üretmeye teşvik eder.

Teknik beceriler

 • Röportajlar, anketler ve gözlemler de dahil olmak üzere araştırma, tasarım sürecinde en iyi kararları almanız için size rehberlik eder.
 • Bilgi mimarisi, büyük ve karmaşık bilgi kümelerini düzenlemenize ve önceliklendirmenize yardımcı olur.
 • Wireframing (bir web sitesi veya uygulama için iskelet bir çerçeve oluşturmak), tasarım çözümlerini verimli bir şekilde keşfetmenizi sağlar.
 • Prototip oluşturma, işlevselliği test etmek ve sorunları belirlemek için gereklidir.

Nasıl UI veya UX Tasarımcı Olabilirim

UX ve UI tasarımı, çeşitli ve gelişen bir alandır ve bir UX ve UI tasarımcısı olarak başarılı bir kariyere giden tek bir yol yoktur. Grafik tasarım, mimarlık, iç tasarım, yazılım geliştirme ve endüstriyel tasarım dahil olmak üzere birçok profesyonel alanın örtüşen beceri setleri, UX ve UI tasarımına iyi bir şekilde geçiş yapar. Portfolio sitesi kurarakta yeteneklerinizi gösterebilirsiniz.

Kurslardan ve sertifika programlarından faydalanmakta ilerlemenize yardımcı olucaktır. Ağaşıda bazıları ;

About The Author