Select Page

Evde Ailece Oynanabilen Eğlenceli Oyunlar Listesi

Evde Ailece Oynanabilen Eğlenceli Oyunlar Listesi

Bu makalede evde ailece oynanabilen eğlenceli oyunlar listesini sizler için derledik.Arkadaşlarla , aile ve çocuklarla oynanabilecek her çeşitten oyunlar bulunuyor. Okul tatillerinde , haftasonlarında, evden kağıt üzerinde , masa oyunu olarak  veya hiçbir ek araca ihtiyacınız olmadan oynayabileceğiniz oyunlar var. Dostlarınızla , aileniz ile boş zamanlarınızda evden eğlenerek oyunlar oynamak istiyorsanız bu liste sizlere yardımcı olucaktır. Çokta uzatmadan evde oynanabilen oyunlar listesi sizlerle!

Evde Ailece Oynanabilen Oyunlar

1- Sessiz Sinema

Evde Ailece Oynanabilen Eğlenceli Oyunlar Listesi

Canınız sıkılıyor ve eğlenmek mi istiyorsunuz? Sessiz sinema evden sadece hayal gücünüzü kullanarak oynayabileceğiniz bir oyun. Uzun süredir bilinen klasik bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Ekip üyelerinizle süre dolmadan önce ipuçlarını takip ederek cevabı bulmanız gerekli. Sessiz sinema 2 kişilik olabilir. Veya 2 kişi  üzeri oyuncu ile oynayabilirsiniz. Kişi , ünlü birisi , film , dizi , tarihi bir karakter seçebilirsiniz ses çıkarmadan anlatmak üzerine kurulu bir oyundur. Sessiz sinema yaratıcılığınıza güveniyorsanız mutlaka denemeniz gereken bir oyun!

Nasıl oynanır

Kendinizi iki takıma ayırın.

Üzerlerinde yazılı ifadeler içeren bir dizi not hazırlayın. Kulağa da fısıldayabilirsiniz.

Bir ekip üyesi, terimi kendi ekibine anlatmak zorunda. Doğru tahminde bulunmaları gerekiyor.

Bir zamanlayıcı ayarlayın ve hiçbir kelime veya dudak hareketi olmadığından emin olun.

Unutmayın ses çıkarmak yasak.

Puanları takip etmek için bir kalem veya  kağıt kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

2- UNO

uno-oyunu

UNO, dünyanın en popüler kart oyunlarından birisi. Oyun, her oyuncuya 7 kart dağıtılmasıyla başlar.

Bu kartlar dört renkten birini ve bir sayıyı, bir işlem kartını (İki Çiz, Atla veya Ters Çevir) içerecek veya bir joker karakter olacaktır.

Oyunun amacı 500 puana ulaşan ilk oyuncu olmak ve her turun amacı tüm kartlarınızı kullanmaktır.

Turun başında desteden bir kart çevrilir. Saat yönünde ilerleyen oyuncular, ortadaki kartın rengi veya numarasıyla eşleşen kartları oynamaya çalışmalıdır. Şuradan ek olarak uno kart oyunu fiyatlarına bakabilirsiniz.

3- Scrabble | Kelime Üretme Oyunu

scrabble-game-pratik-oyun

Scrabble oynamak sadece eğlenceli değil. Aynı zamanda eğitici bir oyun. Sonsuz olanaklara sahip sevilen ve popüler bir kelime oyunu. Yaratıcılığı geliştirir ve hem çocuklar hem de yetişkinler için mükemmel bir oyundur. Kelime hazinenizi geliştirebilir ve beyin jimnastiği yapabilirsiniz. Evde rahatlıkla ailenizle eğlenerek oynayabileceğiniz bir oyun. Sanal gerçeklik makalemize buradan bakabilirsiniz.

Nasıl Oynanır

 •   Oyunculara başlamak için belirli sayıda tahta harf taşları verilir ve her harfe bir puan değeri atanır.
 • En çok puanı almak için hangi olası kelimelerin oluşturulabileceğini görmek için harf kutucuklarınızı kontrol edin.
 • Sözcüğün geçerliliği sorgulandığında da bir sözlük kullanılabilir
 • Bir oyuncu tüm karoları kullandığında oyun sona erer ve puanlar toplanır.
 • En çok puanı alan kişi kazanan olmakta.

4- Jenga

jenga-oyunu-evden-oynanan-oyunlar

Evde dostlarınızla , ailenizle kolayca oynayabileceğiniz bir oyun. Jenga her yaş kitlesine hitap eden bir oyun. Jenga(kule kurma oyunu). Tahta bloklardan kule oluşturmak ve herkesin sırasıyla bir blok çekmesiyle başlar ve devam eder. Kulenin üzerine yerleştirir. Tabii kuleyi devirmemeniz gerekli.Sakın unutmayın, en önemli kural herkesin dokunduğu bloğu çekmek zorunda olması. Kule büyüdükçe dengede tutmak oldukça zorlaşıyor unutmayın. Oynarken para kazanmak isterseniz şuraya bakabilirsiniz.

5- Amiral Battı

amiral-battı-oyunu

İki kişik bir oyun olarak amiral battıyıda tanımak lazım. Oyuncular sırayla diğer oyuncunun gemilerinin yerlerini bir bir kağıt üzerinde tahmin etmeye çalışır. Izgaralar , kareler üzerine yazılmış bölgelere tahminler ile saldırır.  Her oyuncu, kenarları harfler ve rakamlarla etiketlenmiş iki adet 10 x 10 ızgara çizer. Oyuncu, soldaki ızgarada gemi filosunu temsil eden gizlice dikdörtgenler çizer. Oyun deneyiminizi üst noktaya taşımak isterseniz şuraya bakabilirsiniz.

Neler Gerekli ve Nasıl Oynanır

Her oyuncunun filosu olmalı ve aşağıdakilerden oluşmalı;

 • 1 x Uçak gemisi – 5 kare
 • 1 x Savaş Gemisi – 4 kare
 • 1 x Kruvazör – 3 kare
 • 2 x Yok Edici – her biri 2 kare
 • 2 x Denizaltı – her biri 1 kare

Her gemi, ızgara (kağıt veya dijital oyun) üzerinde yatay veya dikey olarak bir dizi bitişik kareyi işgal eder.

6- İsim – şehir – hayvan

isim-sehir-hayvan-oyunu

İsim şehir hayvan klasikleşmiş bir oyun. Arkadaşlarınızla veya ailenizle oynayabileceğiniz kağıt üzerinde bir oyundur. Bilginizi ve zekanızı geliştirebileceğiniz gayet rahat bir oyun. Rekabetçi , süreli , puan üzerine kurulu hoş bir oyun.

Nasıl Oynanır

 • Her turun başında rastgele bir harf seçilmelidir. Bir harf seçildikten sonra tekrar seçilemez.
 • Turların 60 saniye olarak zamanlanması gerekiyor. Ancak zamanlayıcı, ilk kişi yanıtını gönderir göndermez durur.
 • Tüm yanıtlar (veya gerçekten ilk yanıt) gönderildikten sonra, puanlamaya geçiyoruz.
 • Yeni başlayanlar için, oyun kendi kendine puanlanır – oyuncular kendilerine 0, 5 veya 10 puan verebilirler. Her doğru cevap için 10 ve birisiyle paylaştıkları her cevap için 5 puan alır.
 • Tüm puanlar toplandıktan sonra, her oyuncu diğer herkesin puanını görebilir ve ardından bir sonraki tura başlayabilir.
 • Tüm turlar bittiğinde oyun sona erer ve en yüksek puana sahip olan kişi oyunu kazanır.

7- Eğlenceli Bir Oyun Olan SOS

sos-oyunu-evde-oynanan-oyunlar

2 kişik evden oynayabileceğiniz bir oyun olan SOS’a bakalım.Kareli bir defter gereklidir. Üzerinde sınırları belirlenmelidir. Belirlenmiş bölgede oynanır. Her oyuncunun birer hamle yapma hakkı vardır. Oyuncu, istediği kareye “S” harfi koyabilir, ya da “O” harfi koyabilir. Oyun sırası kendisine geldiği anda S-O-S kelimesini tutturan oyuncu puan kazanır ve ek hamle hakkı kazanır. En çok SOS yapan oyuncu skor üstünlüğüyle kazanır. 7+ yaş üstü için tavsiye ediyoruz.  Kağıt ve kalem ile oynayabilirsiniz. Yada internet üzerinden online olarakta oynayabilirsiniz . Stratejinizi, karar verme kabiliyetinizi ve mantığınızı geliştirebilecek bir oyundur.

8- Tabu

tabu-oyunu-tabu-game

Evden arkadaşlarınızla pratik zeka gerektiren ve bilginiz geliştirebilecek bir oyun olarak tabuyu unutmamak gerekli.  Tabu , iki takıma ayrılarak veya herkesin bireysel oynayabileceği bir oyun. Kelime haznesinenizi ve bilginizi  geliştirmeye katkısı olabilir. Oyunu kazanmak için, kartta ki seçilen kelimeyi yasaklı kelimeleri kullanmadan takım arkadaşlarınıza anlatmanız gerekiyor. Belirlenen sınırlı süreyi unutmayın. Süreyi aşmadan anlatmanız gerekiyor. Bir kumsaati ile genellikle süre belirleniyor. Oldukça eğlenceli oyun tabuyu sizlere şiddetle tavsiye ediyoruz.

9- Adam Asmaca

adam-asmaca-hangman

Birçoğunuz asla eskimeyen bu klasik aile oyununu oynamış olmalısınız. Adam asmacada bir çizilmiş çöp adamın yaşamı söz konusu. Evden oynanabilecek oldukça keyifli ve eğlenceli bir oyundur. Tam bir klasiktir ve oldukça kolay oynayabilirsiniz. Genellikle iki kişi oynanır.

Nasıl oynanır

 • Bir kelime veya deyim düşünün.
 • Oyuncu, bir tahta veya kağıt üzerindeki kelimedeki harf sayısına eşdeğer çizgiler çizer.
 • Diğerleri her seferinde bir harf tahmin etmeye başlayacak.
 • Oyuncu yanlış harfi tahmin ederse, cellat darağacının bir parçasını çizer.
 • Her yanlış harf için darağacından bir parça veya çizgi çizilir.
 • Darağacının tamamlanması, oyun bitene kadar en az altı yanlış cevaba kadar devam eder

Evden Oynanabilen Ek Oyunlar

 • Tombala klasik bir oyun
 • Monopoly dünya çapında bir oyun
 • Kulaktan kulağa geleneksel bir oyun
 • Karaoke eğlenceli bir aktivite ve oyun
 • Dört İşlem insanı geliştiren bir oyun.
 • Mangala muhteşem bir tarihi Türk strateji ve zeka oyunu.

About The Author